Patsch Ferenc SJ

Merre tart az egyház?

Spiritualitás, boldogság, távlatok

Leírás

Miért a szenvedés? Létezhet-e igazságos háború? Hogyan értelmezzük (és hogyan ne) a Bibliát?
Jó irányba vezeti-e Ferenc pápa az egyház hajóját? Mi a helyes viszonyulás az egyháziak által elkövetett szexuális gyermekbántalmazások botrányához? És általában véve mi az egészséges hozzáállás két olyan egymással összefüggő, bár ellentétes jelenséghez, mint az elvallástalanodás (szekularizáció) és a „keményvonalas” vallásosság (fundamentalizmus)?

Természetesen nincs ember, aki a fentiekre képes volna megbízható választ adni. Lehatárolt és történelmi nézőpontunk legfeljebb csak az igényes útkeresést teszi lehetővé. Magabiztos válaszok helyett be kell érnünk a keresés méltóságával. Patsch Ferenc SJ új könyvének a célja ezért a vitaindítás, sőt olykor a provokáció. Az írás során a szerző olyan felnőtt és autonóm embereket tartott szem előtt, akik tájékozódni igyekeznek összetett és többértelmű világunkban – és alkalmasint az iránymutatást sem veszik rossz néven.

Bővebben

A szerzőről

Patsch Ferenc SJ

A papszentelési jelmondatom (ami az újmisés képen áll) így szólt: „Az igazság szabaddá tesz benneteket.” (Jn 8,32b). Úgy érzem, ez egész életemre perspektívát jelölt ki; irányt adott. A diakonus-szentelésre viszont olyan jelmondatot választottam, amit – micsoda öröm – eddigi egész életemben teljes mértékig megvalósítottam: „Elég neked az én kegyelmem, mert az erő a gyengeségben válik teljessé” (2Kor 12,9)

Mit jelent jezsuitának lenni? Számomra jezsuitának lenni az életszentségre való törekvés személyes útja. Idővel fontos lett nekem, hogy nem „csak pap”, hanem szerzetes is vagyok – ez (egyébként minden vallásban!) annyit jelent, hogy Istent szeretném a legelső helyre tenni az életemben. Vagyis, hogy Nála jobban semmi sem érdekel. Őszintén vágyom arra, hogy ez valóban így legyen – és egyre inkább!

Patsch Ferenc SJ cikkei A SZÍV jezsuita magazinban


Bővebben