A középiskolások kísérése során szerzett tapasztalatokra építve, James W. Fowler hitfejlődés-elmélete nyomán hét olyan alapelvet fogalmazhatunk meg, amelyek segítséget nyújthatnak a kamaszok lelki fejlődésének megfelelő lelkigyakorlatos programok kidolgozásában. Tovább olvasom „Istentapasztalat az osztályközösségben”
A Szív cikkei
Hol az én biztonságom?
A Piarista Rend Magyar Tartománya hat éve hozta létre a Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsát (BITT), amely a tartományfőnök tanácsadó testületeként az oktatási-nevelési intézményeikben történt bántalmazási és konfliktusos esetek feltárásával, feldolgozásával, a kezelésükkel kapcsolatos javaslatok kimunkálásával foglalkozik, de ennél sokkal többel is, hiszen a gyógyulást s az ilyen helyzetek nyomán szükséges tanulást is szolgálja. Tapasztalataikról, a szemléletformálásról beszélgettünk Zsódi Viktor piarista tartományfőnökkel, Guba Andrással, a BITT rendi képviselőjével és Strommer Pállal, a testület elnökével. Tovább olvasom „Hol az én biztonságom?”
A legmagányosabb nemzedék
A mindennapjainkat átható médiatársadalomban az illúzió fontosabbá vált, mint a realitás. A „okosvilág” megváltoztatta valóságérzékelésünket, de vajon tudjuk-e a javunkra fordítani a digitális világ lehetőségeit? Guld Ádám médiakutatóval, a Pécsi Tudományegyetem docensével képernyőbámuló szuperhősökről és digitális identitásbankról beszélgettünk. Szóba került továbbá az addikció és az „agyrohasztás” jelensége is. Tovább olvasom „A legmagányosabb nemzedék”
Tiszta búza az árát sosem veszti
A „kamaszkor”, vagyis a tulajdonképpeni legény- és leányélet egykor az életút legsűrűbb, legdíszesebb szakaszának számított. Ez a néhány esztendő – melynek a leányok esetében tizenhat-tizenhét, legényeknél huszonkét-huszonhárom éves korban megkötött házasság vetett véget – a táncos mulatságok és csendes vágyódások időszaka volt. A falu erkölcsi törvényei a fiatalok életét jellemzően sikeresen irányították és felügyelték, ugyanakkor a lányos ház ablakába kitett rózsaszál, a legény kalapjába tűzött bokréta már bizonyos előjogok gyakorlását is lehetővé tette. Tovább olvasom „Tiszta búza az árát sosem veszti”
Kielégülés helyett kiegészülés
Portik-Bakai Melinda szexuálpszichológus, négy gyermek édesanyja a jezsuitákhoz kötődő Szentjánosbogár közösségből jön. Őszintén és tabuk nélkül beszélgettünk arról, szülőként hogyan és mivel segíthetjük a kamaszokat (és az elégedetlen felnőtteket) a testükkel kapcsolatos harmónia kialakításának útján. Tovább olvasom „Kielégülés helyett kiegészülés”
Nincs ennél nagyobb visszaigazolás
Tizennyolc éves kora óta ír aktívan. Ismertségét és népszerűségét A Szent Johanna gimi című naplóregény-sorozat hozta meg számára. Magyarország egyik legnépszerűbb ifjúságiregény-írójával beszélgettünk. Tovább olvasom „Nincs ennél nagyobb visszaigazolás”
Érzékeny forradalmár
A Dal 2021-es évadában az egész ország felfigyelhetett tehetségére. Azóta Tempfli Erik zeneszerzővel közös albumukat is megismerhettük, és ma ugyanúgy láthatjuk Gyarmati Fanniként a Nemzeti Színházban, mint rockénekesnőként a godfater. zenekar élén. A rendkívül sokszínű művésszel játékról, lázadásról, kortársakról és célokról beszélgettünk. Tovább olvasom „Érzékeny forradalmár”
POV: beszélgetünk gyerekeinkkel
Kioffol, flexel, sus, cringe – kezeket fel, aki ismeri ezeket a szavakat! Ha már nyelvileg az ifjabb generációra hangolódunk az e havi „nagyon adom” kifejezéssel, megérdemlik, hogy utánanézzünk, mit is akarnak mondani nekünk, és megkeressük: hol vezet az út egymás felé? Tovább olvasom „POV: beszélgetünk gyerekeinkkel”
Gyógyító jelenlét
Január végén szokott sor kerülni az ünnepélyes ökumenikus imahétre, amely sok hívő szemében csak afféle kipipálása a keresztények egységkeresésének. Bár az év sodrában nem könnyű rámutatni ennek kézzelfogható eredményeire, ha a felszín alá nézünk, örömmel fedezhetünk fel pozitív példákat a közeledésre, a nyomokban ma is fellelhető évszázados felekezeti ellenségeskedés meghaladására. Ilyen az is, hogy már hosszú évek óta számos református egyháztag került közel az ignáci lelkiséghez, a szemlélődő imához, lelkészek és „civilek” egyaránt. Az ő körükből gyűjtöttünk össze erről egy csokorra való vallomást. Tovább olvasom „Gyógyító jelenlét”
A beszédtől a hallgatás felé
A Bánságban református lelkész, ötvenéves korában többek közt Visky András elismerő szavai indították el az irodalmi nyilvánosság felé. Ősztől kezünkbe vehetjük első itthon kiadott elbeszéléskötetét, mely az ember drámai mélységeibe és költői magasságaiba kalauzol. Tovább olvasom „A beszédtől a hallgatás felé”