Szokol Réka

Kispesti Jézus Szíve Harsonája

Érzékenyen a valóságra, a leszakadt társadalmi rétegek iránti felelősség tudatával, a minél teljesebb emberi élet megvalósulását szolgálva a jezsuiták a frissen benépesült Kispesten is megjelentek. Hívták őket, és egészen addig virágzó közösséget, lelki és kulturális életet szer­veztek, amíg az ateista államhatalom el nem lehetetlenítette munkájukat. Alig több mint másfél évtized adatott nekik itt. Continue reading „Kispesti Jézus Szíve Harsonája”

Karl Frielingsdorf SJ

Az agresszió egyik gyümölcse a szeretet

A megbetegítő és a gyógyító istenképekről megfogalmazott gondolatai nyomán hazánkban is széles körben ismert német jezsuita pasztorálpszichológus, akit szakmai körökben a pszicho­lógia és a teológia összeegyeztetésének egyik vezető képviselőjeként tartanak számon, két könyvet is írt az agresszióról, kiemelve, hogy annak nemcsak negatív, hanem az életet, a kö­zösséget szolgáló vetülete is van, melynek helyet kell biztosítanunk minél teljesebb földi létünk érdekében. Az alábbi részlet a 2017-ben elhunyt szerző Aggression – zerstörend oder lebensför­dernd [Az agresszió – rombol, vagy előmozdítja az életet?] című 2016-os kötetéből való. Continue reading „Az agresszió egyik gyümölcse a szeretet”

Tornya Erika RSCJ

Tisztítsuk meg!

Talán nem is gondolnánk, hogy néha azok a képek akadályozzák Istennel való közvetlen kapcsola­tunkat, amelyeket – akár tudattalanul – kialakítottunk róla. Ha fejlődni akarunk lelki életünkben, érdemes ránézni saját istenképeinkre, s ez alapján kiválasztani a még formálódásra, gyógyulásra, belső kiengesztelődésre váró hamis képeket. Isten ezeket képes átformálni, megtisztítani. Continue reading „Tisztítsuk meg!”

Szigeti László

Keresztirányban

Egy film, melyet idehaza valószínűleg csak kevesen láttak. Pedig ha jót akarunk, illetve ha akar­juk a jót, akkor igencsak érdemes volna a közelébe férkőznünk. Gondolatok egy fájdalmasan mai megváltástörténetről. Continue reading „Keresztirányban”

Csáky-Pallavicini Krisztina

Jóban lenni egymással, jóban lenni a haraggal

A gyermekekkel foglalkozó szakemberek megszámlálhatatlan kérdést kapnak a haraggal kapcsolatosan. Baj, ha dühös a gyerek? Jó, ha dühös? Rendben, legyen dühös, de mindig a legros­szabbkor dühös… Sok szülő szeretné megtudni, hogyan lehetne a gyereket „leszoktatni” a düh­kitörésekről, mások pedig úgy vélik, a gyerek haragja olyan, mint a természeti katasztrófa: az ember menedékbe húzódik, és megvárja a végét. Continue reading „Jóban lenni egymással, jóban lenni a haraggal”

Körösvölgyi Zoltán

A mélység mindenkiben ott van

„a fiú tömörítő. / tetszik tudni, / az, aki a szemetet összenyomja / kis térfogatra. / tehát / költő, írom a kartonra / a foglalkozás rovatba.” Hegedűs Gyöngyi fordított bábel című versének utolsó sorai kínálják, hogy a fiúba beleolvassuk fiát, az egyik legkeresettebb hazai könnyűzenei formá­ció, a Platon Karataev együttes énekes-gitáros-szövegíróját, akinek a zenekar legutóbbi, Partért kiáltó című albumához írt dalszövegei verseskötetként is megjelentek. Az idei ősz egyik utolsó napos, nyárias délelőttjén ültünk le beszélgetni egy budapesti parkban – életről, dalokról, inspi­rációról. Continue reading „A mélység mindenkiben ott van”

Szokol Réka

Jezsuiták Budán

Bár napjainkban alig valami emlékeztet rá, a Jézus Társasága tagjai csaknem egy évszázadon keresztül voltak jelen a budavári Mátyás-templomban, illetve a szorosan mellette felépült kollégiumban és szemináriumban, lelkipásztori, oktató-nevelő és társadalomszervező munká­jukkal tízezrek életét meghatározva. Continue reading „Jezsuiták Budán”