Kurt Koch bíboros

Esély és kihívás az ökumenizmus számára

A Ferenc pápa által meghirdetett és a keresztény reményt újjáéleszteni hivatott szentévben, a 2025-ös jubileumi évben az egyháztörténelem első egyetemes (ökumenikus) zsinatának, a 325-ben Nikaiában tartott zsinatnak az ezerhétszázadik évfordulóját is ünnepeljük.

Ennek az évfordulónak fontos ökumenikus dimenziói vannak, ami már abban is megmutatkozik, hogy a szentatya kifejezte azon vágyát, hogy Nikaiába [a ma Törökországban található Iznikbe] utazzon, hogy ezt az évfordulót együtt ünnepelje meg I. Bartholomaiosz ökumenikus pátriárkával. Az Egyházak Ökumenikus Tanácsának „Hit és Alkotmány” Bizottsága szintén készül erre az ünnepre. Tovább olvasom „Esély és kihívás az ökumenizmus számára”

Tornya Erika RSCJ

A zarándoklat hazatérés

Élő legenda. Jezsuita, pszichológus, 1945-ben született Újvidéken. Filozófiát, teológiát és lélektant tanult Zágrábban, majd Rómában doktorált klinikai pszichológiából. Tíz évig a horvát fővárosban működött tanárként és gyakorló pszichológusként. 1991 óta Rómában él, ahol volt a Pápai Gergely Egyetem professzora, az Egyetem Spirituális Intézetének igazgatója, valamint a Szenttéavatási Kongregáció teológus-konzultora. Számos könyvet és tanulmányt jelentetett meg magyarul, horvátul, olaszul; egyes könyveit lefordították spanyolra, lengyelre, szlovákra és koreaira. Több hazai kitüntetéssel (a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, Stephanus-díj, Szent Atanáz-díj, Fraknói Vilmos-díj) ismerték el életművét, annak ellenére, hogy soha nem élt Magyarországon. Tovább olvasom „A zarándoklat hazatérés”

Szigeti László

Hol az én biztonságom?

A Piarista Rend Magyar Tartománya hat éve hozta létre a Biztonságos Iskola Tartományi Taná­csát (BITT), amely a tartományfőnök tanácsadó testületeként az oktatási-nevelési intézmé­nyeikben történt bántalmazási és konfliktusos esetek feltárásával, feldolgozásával, a keze­lésükkel kapcsolatos javaslatok kimunkálásával foglalkozik, de ennél sokkal többel is, hiszen a gyógyulást s az ilyen helyzetek nyomán szükséges tanulást is szolgálja. Tapasztalataikról, a szemléletformálásról beszélgettünk Zsódi Viktor piarista tartományfőnökkel, Guba András­sal, a BITT rendi képviselőjével és Strommer Pállal, a testület elnökével. Tovább olvasom „Hol az én biztonságom?”

Vass Norbert

A legmagányosabb nemzedék

A mindennapjainkat átható médiatársadalomban az illúzió fontosabbá vált, mint a realitás. A „okosvilág” megváltoztatta valóságérzékelésünket, de vajon tudjuk-e a javunkra fordítani a digitális világ lehetőségeit? Guld Ádám médiakutatóval, a Pécsi Tudományegyetem docensével képernyőbámuló szuperhősökről és digitális identitásbankról beszélgettünk. Szóba került továbbá az addikció és az „agyrohasztás” jelensége is. Tovább olvasom „A legmagányosabb nemzedék”

Gyöngyössy Orsolya

Tiszta búza az árát sosem veszti

A „kamaszkor”, vagyis a tulajdonképpeni legény- és leányélet egykor az életút legsűrűbb, legdíszesebb szakaszának számított. Ez a néhány esztendő – melynek a leányok esetében tizenhat-tizenhét, legényeknél huszonkét-huszonhárom éves korban megkötött házasság vetett véget – a táncos mulatságok és csendes vágyódások időszaka volt. A falu erkölcsi törvé­nyei a fiatalok életét jellemzően sikeresen irányították és felügyelték, ugyanakkor a lányos ház ablakába kitett rózsaszál, a legény kalapjába tűzött bokréta már bizonyos előjogok gyakorlását is lehetővé tette. Tovább olvasom „Tiszta búza az árát sosem veszti”