Paksa Balázs

Az irgalom érkezése

Maximilian Kolbe atyától Edith Steinen és Radnóti Miklóson át Anne Frankig számos mártírt tart számon az utókor a nácizmus rémkorszakából. Dietrich Bonhoeffer evangélikus lelkész tragikus élettörténete azonban mindmáig kevéssé ismert a szélesebb közönség előtt. Néhány dokumentumfilm és egy játékfilmes igénnyel készült tévés életrajz után nemrég ambiciózus feldolgozás készült életéről és haláláról.

Tovább olvasom „Az irgalom érkezése”

Végh Dániel

Csupa szívből adnak

Huszonöt éve került be a Magyar Állami Népi Együttes zenekarába, melynek mára művészeti vezetője. Muzsikustársaival húsz éve alapította a focis barátaitól kapott becenevét világhírűvé tévő bandáját, 2021 óta a Hagyományok Háza igazgatóhelyettese. A sokszorosan díjazott muzsikust kérdeztük szerteágazó feladatairól, a népzene máig ható erejéről, kárpátaljai hagyományokról, reformátusságáról, és persze arról is, mi a titka soha ki nem fogyó derűjének. Tovább olvasom „Csupa szívből adnak”

Vértesaljai László

Szent II. János Pál pápa halálának eleven emlékére: szíve együtt dobog Péterével…

27 éven át fáradhatatlanul nyitogatta az emberiség kapuit a Megváltó Krisztusnak, mígnem a fáradt, idős és beteg Pápának maga az Úr nyitott ajtót. Napra pontosan húsz éve történt, 2005 április másodikán. A világ lélegzetvisszafojtva figyelte utolsó lépteit, mígnem kijött érte a Papa az Atyai Házból, s visszafogadta „tékozló fiát”, aki tékozlóan a világra hintette egyetlen Fiának a szeretetét.

Tovább olvasom „Szent II. János Pál pápa halálának eleven emlékére: szíve együtt dobog Péterével…”

Kurt Koch bíboros

Esély és kihívás az ökumenizmus számára

A Ferenc pápa által meghirdetett és a keresztény reményt újjáéleszteni hivatott szentévben, a 2025-ös jubileumi évben az egyháztörténelem első egyetemes (ökumenikus) zsinatának, a 325-ben Nikaiában tartott zsinatnak az ezerhétszázadik évfordulóját is ünnepeljük.

Ennek az évfordulónak fontos ökumenikus dimenziói vannak, ami már abban is megmutatkozik, hogy a szentatya kifejezte azon vágyát, hogy Nikaiába [a ma Törökországban található Iznikbe] utazzon, hogy ezt az évfordulót együtt ünnepelje meg I. Bartholomaiosz ökumenikus pátriárkával. Az Egyházak Ökumenikus Tanácsának „Hit és Alkotmány” Bizottsága szintén készül erre az ünnepre. Tovább olvasom „Esély és kihívás az ökumenizmus számára”

Tornya Erika RSCJ

A zarándoklat hazatérés

Élő legenda. Jezsuita, pszichológus, 1945-ben született Újvidéken. Filozófiát, teológiát és lélektant tanult Zágrábban, majd Rómában doktorált klinikai pszichológiából. Tíz évig a horvát fővárosban működött tanárként és gyakorló pszichológusként. 1991 óta Rómában él, ahol volt a Pápai Gergely Egyetem professzora, az Egyetem Spirituális Intézetének igazgatója, valamint a Szenttéavatási Kongregáció teológus-konzultora. Számos könyvet és tanulmányt jelentetett meg magyarul, horvátul, olaszul; egyes könyveit lefordították spanyolra, lengyelre, szlovákra és koreaira. Több hazai kitüntetéssel (a Magyar Érdemrend tisztikeresztje, Stephanus-díj, Szent Atanáz-díj, Fraknói Vilmos-díj) ismerték el életművét, annak ellenére, hogy soha nem élt Magyarországon. Tovább olvasom „A zarándoklat hazatérés”

Szigeti László

Hol az én biztonságom?

A Piarista Rend Magyar Tartománya hat éve hozta létre a Biztonságos Iskola Tartományi Taná­csát (BITT), amely a tartományfőnök tanácsadó testületeként az oktatási-nevelési intézmé­nyeikben történt bántalmazási és konfliktusos esetek feltárásával, feldolgozásával, a keze­lésükkel kapcsolatos javaslatok kimunkálásával foglalkozik, de ennél sokkal többel is, hiszen a gyógyulást s az ilyen helyzetek nyomán szükséges tanulást is szolgálja. Tapasztalataikról, a szemléletformálásról beszélgettünk Zsódi Viktor piarista tartományfőnökkel, Guba András­sal, a BITT rendi képviselőjével és Strommer Pállal, a testület elnökével. Tovább olvasom „Hol az én biztonságom?”