Barta István

Muzungu voltam Ugandában

Nem is akármilyen muzungu, azaz fehér ember, hanem az a ritka fajta, aki oktatói munkája kapcsán megtanult pár szót a helyiek nyelvén, amelyek a legkeményebb „fekete szíveket” is meglágyítják, barátokat szereznek, és másodlagossá teszik a bőrszín fokozhatatlan mértékű kontrasztját. Tovább olvasom „Muzungu voltam Ugandában”

Ferenc pápa

Szeretett bennünket

2024 októberének végén, némileg váratlanul tette közzé Ferenc pápa legújabb enciklikáját, mellyel mintegy zárójelbe tette az éppen akkor befejeződő püspöki szinódus záródokumentumát. Az alábbiakban a Szent István Társulat gondozásában hamarosan magyarul is megjelenő Dilexit nos, azaz Szeretett bennünket kezdetű könyvecske bevezető, valamint jezsuita vonatkozású szakaszait olvashatjuk Tőzsér Endre fordításában. Tovább olvasom „Szeretett bennünket”

Renczesné Unger Anna

„A hegyekkel akartam találkozni”

Megelevenedik benne a talentumokról szóló példabeszéd első szolgája. A hegymászó–pszichológus–klarinétművész kapott képességeivel ügyesen sáfárkodott, és rengeteg gyümölcsöt hozott: többek közt megmászott egy nyolcezer méteres hegycsúcsot, pszichológusi praxist indított, és számos zenei formáció tagjaként koncertezik. Életpéldájával arra buzdít, vegyük komolyan az Úr hívásait, merjünk elindulni, ne ássuk a földbe tehetségünket.
Tovább olvasom „„A hegyekkel akartam találkozni””

Baán Izsák OSB

Isten illata

A „fennvalókat” keresve elsősorban a hallásunkra és a látásunkra támaszkodunk, pedig jól tudjuk, nem csak két érzékszervünk van. A legtöbbször talán figyelmen kívül hagyott tapaszta­latunk, és nemigen szoktunk belegondolni, hogy bizony a szaglásunknak is lehet szerepe a lelki életünkben, s ez is része a zsidó-keresztény hagyománynak. Tovább olvasom „Isten illata”

Dyekiss Virág

„Kimosdódám minden bűneimből”

Befagyott patakok színén megjelennek az első repedések, csörgedezik a víz. Egy tikkasztó kirándulás után forráshoz érkezünk, amelynek hűs vizében élmény megmeríteni a kezünket, lemosni az izzadságot az arcunkról, és nagyot kortyolni. Hosszan tartó szárazság után vég­re-végre egy kiadós eső, amelytől fellélegeznek a fák, és zölden integetnek a fűszálak. A víz kétszeresen is jelentőségteljes elem: mossa fizikai valónkat, megtisztít, segít az egészség megőrzésében, ugyanakkor a szertartások, ünnepek során sok olyan pillanat van, amikor a víz a lelkünket, szellemünket, egész belső lényünket mossa tisztára. Tovább olvasom „„Kimosdódám minden bűneimből””

Major Szabolcs

Változatosság az étkezőasztalon

Mindenkinek megvan az ideálja arról, hogyan kell kinéznie a karácsonyi ebédnek vagy vacsorá­nak. Van, aki a gyerekkora ízeit keresi, és van, aki kísérletezik. Milyen karácsonyi hagyományo­kat ápolunk mi, és mit esznek ilyenkor más európai országokban? Hogy gyűrűzhet be a kará­csony gasztronómiája oda is, ahol egyébként nem terjedt el a kereszténység? Tovább olvasom „Változatosság az étkezőasztalon”

Hekler Melinda

Karácsonyi Szamos marcipán

Édesapja, Szamos Mátyás alapította az immár huszonegy cukrászdával rendelkező vállalkozást. A karácsony az év legfontosabb időszaka náluk, több százan dolgoznak hónapokon keresztül, hogy minél több karácsonyfán ott legyen a Szamos szaloncukor. Kicsit talán meglepő otthoni karácsonyi szokások, az ünnep fényén átcsillanó veszteségélmények, a családi értékek átmenté­sének művészete – Kelényi-Szamos Gabriella minden témáról nyíltsággal és szívvel mesél. Tovább olvasom „Karácsonyi Szamos marcipán”