Kioffol, flexel, sus, cringe – kezeket fel, aki ismeri ezeket a szavakat! Ha már nyelvileg az ifjabb generációra hangolódunk az e havi „nagyon adom” kifejezéssel, megérdemlik, hogy utánanézzünk, mit is akarnak mondani nekünk, és megkeressük: hol vezet az út egymás felé? Continue reading „POV: beszélgetünk gyerekeinkkel”
A Szív 2024. december – 2025. január
Gyógyító jelenlét
Január végén szokott sor kerülni az ünnepélyes ökumenikus imahétre, amely sok hívő szemében csak afféle kipipálása a keresztények egységkeresésének. Bár az év sodrában nem könnyű rámutatni ennek kézzelfogható eredményeire, ha a felszín alá nézünk, örömmel fedezhetünk fel pozitív példákat a közeledésre, a nyomokban ma is fellelhető évszázados felekezeti ellenségeskedés meghaladására. Ilyen az is, hogy már hosszú évek óta számos református egyháztag került közel az ignáci lelkiséghez, a szemlélődő imához, lelkészek és „civilek” egyaránt. Az ő körükből gyűjtöttünk össze erről egy csokorra való vallomást. Continue reading „Gyógyító jelenlét”
A beszédtől a hallgatás felé
A Bánságban református lelkész, ötvenéves korában többek közt Visky András elismerő szavai indították el az irodalmi nyilvánosság felé. Ősztől kezünkbe vehetjük első itthon kiadott elbeszéléskötetét, mely az ember drámai mélységeibe és költői magasságaiba kalauzol. Continue reading „A beszédtől a hallgatás felé”
Muzungu voltam Ugandában
Nem is akármilyen muzungu, azaz fehér ember, hanem az a ritka fajta, aki oktatói munkája kapcsán megtanult pár szót a helyiek nyelvén, amelyek a legkeményebb „fekete szíveket” is meglágyítják, barátokat szereznek, és másodlagossá teszik a bőrszín fokozhatatlan mértékű kontrasztját. Continue reading „Muzungu voltam Ugandában”
„Köszönöm szépen, Tanár úr!”
Hogyan lesz hittanórai tananyag egy kortárs jezsuita regényéből? Utánajártunk, mire jutott a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium 9. A osztálya a Jezsuita Kiadó irodalmi sorozatában két éve megjelent könyvvel, Az apátsággal. Continue reading „„Köszönöm szépen, Tanár úr!””
Szeretett bennünket
2024 októberének végén, némileg váratlanul tette közzé Ferenc pápa legújabb enciklikáját, mellyel mintegy zárójelbe tette az éppen akkor befejeződő püspöki szinódus záródokumentumát. Az alábbiakban a Szent István Társulat gondozásában hamarosan magyarul is megjelenő Dilexit nos, azaz Szeretett bennünket kezdetű könyvecske bevezető, valamint jezsuita vonatkozású szakaszait olvashatjuk Tőzsér Endre fordításában. Continue reading „Szeretett bennünket”
„A hegyekkel akartam találkozni”
Megelevenedik benne a talentumokról szóló példabeszéd első szolgája. A hegymászó–pszichológus–klarinétművész kapott képességeivel ügyesen sáfárkodott, és rengeteg gyümölcsöt hozott: többek közt megmászott egy nyolcezer méteres hegycsúcsot, pszichológusi praxist indított, és számos zenei formáció tagjaként koncertezik. Életpéldájával arra buzdít, vegyük komolyan az Úr hívásait, merjünk elindulni, ne ássuk a földbe tehetségünket.
Continue reading „„A hegyekkel akartam találkozni””
Isten illata
A „fennvalókat” keresve elsősorban a hallásunkra és a látásunkra támaszkodunk, pedig jól tudjuk, nem csak két érzékszervünk van. A legtöbbször talán figyelmen kívül hagyott tapasztalatunk, és nemigen szoktunk belegondolni, hogy bizony a szaglásunknak is lehet szerepe a lelki életünkben, s ez is része a zsidó-keresztény hagyománynak. Continue reading „Isten illata”
„Kimosdódám minden bűneimből”
Befagyott patakok színén megjelennek az első repedések, csörgedezik a víz. Egy tikkasztó kirándulás után forráshoz érkezünk, amelynek hűs vizében élmény megmeríteni a kezünket, lemosni az izzadságot az arcunkról, és nagyot kortyolni. Hosszan tartó szárazság után végre-végre egy kiadós eső, amelytől fellélegeznek a fák, és zölden integetnek a fűszálak. A víz kétszeresen is jelentőségteljes elem: mossa fizikai valónkat, megtisztít, segít az egészség megőrzésében, ugyanakkor a szertartások, ünnepek során sok olyan pillanat van, amikor a víz a lelkünket, szellemünket, egész belső lényünket mossa tisztára. Continue reading „„Kimosdódám minden bűneimből””
Változatosság az étkezőasztalon
Mindenkinek megvan az ideálja arról, hogyan kell kinéznie a karácsonyi ebédnek vagy vacsorának. Van, aki a gyerekkora ízeit keresi, és van, aki kísérletezik. Milyen karácsonyi hagyományokat ápolunk mi, és mit esznek ilyenkor más európai országokban? Hogy gyűrűzhet be a karácsony gasztronómiája oda is, ahol egyébként nem terjedt el a kereszténység? Continue reading „Változatosság az étkezőasztalon”
Karácsonyi Szamos marcipán
Édesapja, Szamos Mátyás alapította az immár huszonegy cukrászdával rendelkező vállalkozást. A karácsony az év legfontosabb időszaka náluk, több százan dolgoznak hónapokon keresztül, hogy minél több karácsonyfán ott legyen a Szamos szaloncukor. Kicsit talán meglepő otthoni karácsonyi szokások, az ünnep fényén átcsillanó veszteségélmények, a családi értékek átmentésének művészete – Kelényi-Szamos Gabriella minden témáról nyíltsággal és szívvel mesél. Continue reading „Karácsonyi Szamos marcipán”
Kilépni az ajándékok takarásából
Hatvanszoros véradó, Guinness-rekorder palacsintasütő, huszonöt éve pap. Jelenleg plébános a szerb, román és magyar hármashatár közelében lévő Tiszaszigeten, Újszentivánon és Kübekházán. A mindennapi szolgálatról és az ünnepekről is karakteres véleménye van. Kíváncsian hallgattuk. Continue reading „Kilépni az ajándékok takarásából”
„A Jóistennek terve van velem”
Az olimpia után a jótékony célra fordított pénzjutalma miatt emlegették a hírekben. Mi nem csak a nemes gesztusa hátteréről kérdeztük a fiatal sportolót: beszélt a család iránti szeretetéről, arról, hogy mi mindent köszönhet az édesapjának, mit gondol a hitéről és a birkózószőnyegen felvett személyiségről, mi ér többet még a bajnoki címeknél is, és hogy megeheti-e büntetlenül a karácsonyi töltött káposztát. Continue reading „„A Jóistennek terve van velem””
Megélni azt, ami összeköt
A Szentjánosbogár családos közösségének elkötelezett és aktív tagja Paszternákné Tóth Júlia, aki hittantanár, négygyermekes édesanya, szabad óráiban pedig kéziratokat szerkeszt. Legutóbb például Így szólt Jézus című új gyerekkönyvünkét. Continue reading „Megélni azt, ami összeköt”
A Lélek keresésében
Edward Berger legújabb alkotása példás ütemérzékkel leforgatott (egyház)politikai thriller, melynek főszereplői bíborosi ruhában ármánykodnak. Az igazi kérdés azonban az, hogy annyi érdek és ellenérdek között tetten érhető-e a Lélek munkálkodása. Azé, aki hitünk szerint ilyenkor ott köröz minden pápaválasztó bíborosban. Continue reading „A Lélek keresésében”