A Jézus Társasága európai kulturális folyóiratainak főszerkesztői hosszabb kényszerszünet után tartották meg éves találkozójukat 2022 májusában Rómában. Programjuk első pontjaként Ferenc pápával találkoztak. A kötetlen beszélgetés szerkesztett változatát közöljük az alábbiakban.
Rovat: Források
Így imádkozik Ferenc pápa a Szűzanyához
Mi rejtezik talán legtöbbször elmondott imádságunk jól ismert szavai mögött? Mit jelentenek kijelentései Jézus édesanyjáról? Mit gondol róluk, vagyis Szűz Máriáról Ferenc pápa? Az alábbiakban két részlet olvasható a Jezsuita Kiadó 2020-ban megjelent kötetéből, melyben Marco Pozza beszélget a szentatyával a katolikusok egyik legfontosabb imájáról, az üdvözlégyről. Bővebben “Így imádkozik Ferenc pápa a Szűzanyához”
Ignác, a megzabolázott életenergia
Egyedül, gyalog címmel a jubileumi esztendő keretében jelent meg az elmúlt évszázad legnagyobb hatású Szent Ignác-életrajza a Jezsuita Kiadó gondozásában, dr. Arendtné Salacz Nadine fordításában. A négyszázoldalas könyv utolsó fejezeteiből idézzük az alábbi szakaszt, melyben a szerző Ignác „titkát”, azaz lelki mozgatórugóinak működésmódját összegzi.
Ignác útját járva
Arturo Sosa SJ ötödik éve a jezsuiták általános rendfőnöke. A május 20-án kezdődő Ignác-év alkalmából megjelenő interjúkötetének első fejezete a rendalapítóról szól. Az alábbiakban néhány szemelvényt közlünk a nagy világnyelveken hamarosan elérhető beszélgetőkönyvből.
„Mindnyájan testvérek”
Assisi Szent Ferenc ünnepének előestéjén, október 3-án, a Poverello sírjánál írta alá új, Fratelli tutti kezdetű apostoli körlevelét a szentatya. A dokumentum összefoglalja az egyház társadalmi tanításának főbb pontjait, s felhívja a figyelmet a koronavírus-járvány miatt egyre sürgetőbb gyakorlati teendőkre. Bővebben “„Mindnyájan testvérek””
Az igazságra van szükségünk
Néhány héttel ezelőtt immár a harmadik könyve jelent meg a Jezsuita Kiadónál: ezúttal a pápaság történetén vezeti végig az olvasókat rendje egyháztörténészeinek doyenje, akit Péter apostol utódai mellett többek közt zsinatokról, a változó egyházról és történelemszemléletről kérdeztünk, de beszélt nekünk a múltat kutató gyanakvásról és együttérzésről is. Bővebben “Az igazságra van szükségünk”
Ferenc és Ignác – két jóbarát
A legszínesebb őszi hónap negyedik napján az egyház az egyik legnépszerűbb szentről emlékezik meg, aki nemcsak Itália, az állatok és a kereskedők védőszentje, hanem az egész természeté. A jezsuiták rendalapítójára is döntő hatással volt az Assisi Ferenc nyomában járó lelkiség, amely Jézus Társaságának jelmondatában is tükröződik, és lényegét tekintve átjárja a jezsuita lelkigyakorlatos spiritualitást.
Anya adatott nekünk… Kisboldogasszony ünnepén is kultúrák találkoznak
A katolikus kalendáriumokban az első őszi hónap elején egy népszerű Mária-ünnep szerepel: Jézus édesanyjának születésnapja. A Kisasszony kultuszának gyökerei azonban nagyon mélyre nyúlnak: nemcsak a népi hagyományban, illetve a biblikus kereszténységben, hanem az emberi lélek mélyrétegeiben is. Egy új időszak beköszöntét jelentette ez a nap, innentől számították az ősz kezdetét, amikor mindenkinek gondja volt a hálaadásra. Bővebben “Anya adatott nekünk… Kisboldogasszony ünnepén is kultúrák találkoznak”
Szentem, júniusra – Władysław Bukoviński
Lengyelként Kazahsztán apostolának lenni nem egyszerű misszió. A legkeményebb vörös diktatúra éveiben meg főleg nem. Bővebben “Szentem, júniusra – Władysław Bukoviński”
Szentem, májusra – Hallgatag Szent János
A hallgatás beszéd. A szent beszéde. A csöndben megszólít Isten, majd levegőkiengedésre Jézus, belégzésre Krisztus, nem kell több. Maximum egy önkéntes karantén, ahova akár be is falazhatnak. Bővebben “Szentem, májusra – Hallgatag Szent János “
Szentem, áprilisra – Sienai Szent Katalin
Járvány idején és az összeomlani készülő Európa láttán ki mást invokálhatnánk most, mint őt. Nemcsak legyőzte könnyűszerrel a gyilkos kórt, de a földrész védőszentjének címét is kiérdemelte, miközben leveleivel mindenkit meggyőzött. Bővebben “Szentem, áprilisra – Sienai Szent Katalin”
Szentem, márciusra — Szent Patrik
Rabszolgaként mélyen megszeretni a fogvatartóidat – ez nem valami archaikus Stockholm-szindróma, hanem márciusi szentünk történetének zanzája, ezerötszáz évvel ezelőttről. Bővebben “Szentem, márciusra — Szent Patrik “
Xavéri Szent Ferenc – A kultúrákkal szót értő egyház úttörője
Lehet-e aktuálisabb üzenetet kapni, minthogy éjszaka a jezsuita szüzességi fogadalom párizsi házán megpillantom születésem dátumát? Aligha. Ilyenek ezek a szentek, nem óvatoskodnak, üzenetükkel egyből beletalálnak a közepébe. Bővebben “Xavéri Szent Ferenc – A kultúrákkal szót értő egyház úttörője”
Szentem, novemberre
Egy ház, ami igazából Egyház. Rajta kapuk. Kapuk, amelyeket nap mint nap meg kell nyitni, széles, nagy mozdulatokkal kitárni, hogy berohanjon rajtuk a fény, és átszáguldja az épületet a friss áramlás. Bővebben “Szentem, novemberre”
Szentem, októberre
Mintha kicsit az apám vagy még inkább a nagyapám lenne. Vagy mintha a tanítóm, amilyet az ember elképzel magának. És tegyük hozzá, hogy az apa- és tanítószerep jó esetben persze „fedésben van”. Bővebben “Szentem, októberre”
„És mi mindnyájan átalakulunk”
Hogyan támadhat fel a test, ha elemésztette a tűz, ha felfalták a ragadozók, ha megették a halak, s utána a halakat másik halak vagy madarak, azokat pedig az emberek, akik szintén meghalnak, és ki tudja miféle átalakuláson megy keresztül holttestük? Milyen lesz a feltámadt testek alakja, nagysága, minősége, és miben lesz azonos a jövendő test a jelenlegivel? Bővebben “„És mi mindnyájan átalakulunk””
„Írd föl, amit láttál!” – Erő és erőtlenség a Jelenések könyvében
Nemegyszer megtörtént már velem, hogy olyasmit láttam, amit nem akartam volna. Valami erősebbnek bizonyul, mint én, és talán a furcsa helyzet, talán valami belső indíttatás nem engedi, hogy félrefordítsam a fejem, végig kell néznem-hallgatnom egy kellemetlen jelenetet, az erőszakot, szenvedést, bajt. Azt hiszem, amikor a Jelenések könyve kerül szóba, sokan éreznek hasonlót. Pedig az nem csak a fájdalmas jövőről szól, és nem csak érthetetlen képekkel van tele. Bár harcról és ítéletről beszél, látnoka végül is eltelik Isten szépségével. Bővebben “„Írd föl, amit láttál!” – Erő és erőtlenség a Jelenések könyvében”
Mester, hol laksz?
Isten mindenütt jelen van, él öröktől fogva mindörökké, nem kötik sem az idő, sem a tér korlátai. Az, aki van, ha már valahol kell lennie, hát ott van, ahol hisznek benne, és ahol segítségül hívják. Vajon mi ragyog át ebből az egyetemes és örök jelenlétből Jézus életében, a Fiúban, aki emberré lett? Hol és hogyan volt otthon ebben a világban, már amennyire erről fogalmat alkothatunk? Bővebben “Mester, hol laksz?”
A történelmi Jézus nyomában
Egy amerikai teológus arra vállalkozott, hogy – még bővülő – nagyszabású könyvsorozatában minden eddiginél alaposabban, előítéletektől mentesen rajzolja meg a történelmi Jézus személyét. Milyen szempontok alapján zajlik, mire alkalmas és mire nem egy ilyen hatalmas munka? Bővebben “A történelmi Jézus nyomában”
„Mutasd meg nekünk az Atyát!”
Álarcról nem esik szó a Bibliában, Isten arcáról viszont nagyon fontos dolgokat mond a Szentírás. A legismertebb szöveg a Kivonulás könyvének egyik fejezetében található. A Sinai hegyen Mózes e kéréssel fordul Istenhez: „Mutasd meg dicsőségedet.”
Bővebben “„Mutasd meg nekünk az Atyát!””