„a fiú tömörítő. / tetszik tudni, / az, aki a szemetet összenyomja / kis térfogatra. / tehát / költő, írom a kartonra / a foglalkozás rovatba.” Hegedűs Gyöngyi fordított bábel című versének utolsó sorai kínálják, hogy a fiúba beleolvassuk fiát, az egyik legkeresettebb hazai könnyűzenei formáció, a Platon Karataev együttes énekes-gitáros-szövegíróját, akinek a zenekar legutóbbi, Partért kiáltó című albumához írt dalszövegei verseskötetként is megjelentek. Az idei ősz egyik utolsó napos, nyárias délelőttjén ültünk le beszélgetni egy budapesti parkban – életről, dalokról, inspirációról. Tovább olvasom „A mélység mindenkiben ott van”
Körösvölgyi Zoltán cikkei
Együtt élni vagy elvonulni?
Elliot Aronson amerikai pszichológus magyar nyelven több mint három évtizede megjelent és sokak által kötelező egyetemi tankönyvként megismert társadalom-lélektani összefoglaló alapműve óta fogalmilag is tudjuk, hogy az ember „társas lény”. Ugyanakkor azzal is tisztában vagyunk, hogy nem mindegyikünknek van igénye intenzív kapcsolódásra. Hogyan viszonyul e kérdéshez a téralakítás, az építészet, a dizájn napjaink gyorsuló mértékben urbanizálódó világában? Tovább olvasom „Együtt élni vagy elvonulni?”
Példaképek vagy bálványok?
Sztárok, ünnepelt színházi, film- és sportcsillagok, körülrajongott művészek és közszereplők, hírességek – mindennapi jelenlétükhöz, a közbeszédet és sok esetben a véleményünket meghatározó szerepükhöz jó ideje hozzászokhattunk. De mi a helyzet a közösségi médiumok egyre gyorsuló és burjánzó terjedésével a virtuális világban megjelent valós, esetleg virtuálisan generált személyiségű influenszerekkel? Tovább olvasom „Példaképek vagy bálványok?”
Modernista templom – egy kis faluban?
„Amit befogadunk, annak módja szerint fogadjuk be, akik vagyunk.”
(Mustó Péter: Ami megtart)
Van egy kis falu Borsodban, a Bükk lábánál, amelynek méltatlanul kevéssé ismert, kiemelkedő építészeti értéket képviselő modernista temploma az egyik elsőként épült meg az államszocializmus időszakában, közelmúltbéli rekonstrukciója pedig a 2023-as Média Építészeti Díja után lapzártánkkal egyidőben a legrangosabb nemzetközi műemlékvédelmi szervezet, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának díját is elnyerte. Ami a franciáknak és a nemzetközi építészettörténetnek Le Corbusier ronchamp-i Magasságos Miasszonyunk-kápolnája, az nekünk Csaba László cserépváraljai Munkás Szent József-temploma – még ha a kettő léptéke, nemzetközi ismertsége nem mérhető is össze. Tovább olvasom „Modernista templom – egy kis faluban?”