Kilépni az ajándékok takarásából

Beszélgetés Gyenes Csaba atyával

Hatvanszoros véradó, Guinness-rekorder palacsintasütő, huszonöt éve pap. Jelenleg plébános a szerb, román és magyar hármashatár közelében lévő Tiszaszigeten, Újszentivánon és Kübek­házán. A mindennapi szolgálatról és az ünnepekről is karakteres véleménye van. Kíváncsian hallgattuk.

– Az a benyomásom, hogy szív­vel-lélekkel beleadja magát a mun­kájába. Miért lett pap?

– Nem vallásos családban nőttem fel. Templomot csak kívülről láttam, amikor iskolába kerékpároztam, de valahogy mindig jó érzéssel tekin­tettem szülővárosomban, Makón az újvárosi templom épületére. Aztán a kereskedelmi szakközépiskolában tanultam. Negyedikes voltam, ami­kor már jó páran jártak közülünk a Szent István Király Plébániára, il­letve cserkészetre. Egyszer kíváncsi­ságból csatlakoztam hozzájuk. Rög­tön megfogott a közösség, elkezdtem oda járni. Nagy hatással volt rám, hogy mindenki kedves egymással, nyitottsággal, érdeklődéssel, segítő szándékkal fordulnak egymás felé. Elérkezett az érettségi ideje, izgul­tam, hogy jól sikerüljenek a vizsgák. Akkor jött egy gondolatom: ha van Isten, bizonyítsa be! Nem azt kér­tem, hogy sikerüljön az érettségi, ha­nem azt, hogy könnyű tételt kapjak. Meg is érkezett Isten válasza: min­den tárgyból azt húztam, ami a leg­jobban ment. Ez a „bugyuta” kérés, amire Isten bizonyságot adott, ter­mészetesen jelzi, milyen szintű volt akkoriban az istenképem: adok-ka­pok. Elég sokan egész életükben ilyen szinten élik meg a hitüket, mé­ricskéljük a dolgokat, csak egy szin­tig hozunk áldozatot egymásért, csak addig, amíg számíthatunk viszonzás­ra. Folyamatosan dolgozom azért, hogy kinőjek ebből a hozzáállásból. Amikor leérettségiztem, elmentünk egy cserkésztáborba, ahol őrsvezető lettem. Ott kizárólag gitáros énekek voltak. Mivel zenéltem is, elkezdtem dúdolgatni őket, hatással voltak rám. Ez a tíz nap teljesen átformált. Az­tán az apátfalvi iskolában lettem nap­közis és nevelőtanár. Közben sikerült beiratkoznom levelező szakon a sze­gedi teológiára, ahol nagyon meg­ragadtak a magas szintű előadások. Még abban az évben meg is keresz­telkedtem. Ott döntöttem el, hogy pap szeretnék lenni.

Fotók: Hegedűs-Frey Márton

– Mi segítette a döntésben?

– Nehéz dönteni, amikor egy pom­pás svédasztal előtt állunk. Ennénk a marhapörköltből, a rántott vagy a sült húsból is. De könnyebb a dön­tés, ha megfordítom, és úgy fogalma­zom meg a kérdést, hogy mi az, ami a legjobban hiányzik. Vagy az a meg­közelítés is segíthet egy-egy komo­lyabb életdöntés esetén, hogy tételez­zük fel, hogy kétszer élnék. Akkor mi lennék a második életemben? Sokan azért nem mernek dönteni, mert fél­nek a hibázástól, attól, hogy nincs má­sodik esélyük. Nekem az lenne a vá­laszom, hogy a második életemben is pap lennék.

– Mit szeret a papi életében? Mi­lyen képességeit tudja kamatoztat­ni?

– Nagyon szeretek felkészülni a pré­dikációimra, előadásaimra. A mai na­pig leírom őket, ceruzával-radírral dolgozom. Azért helyezek erre hang­súlyt, mert ha a hívek vasárnap kora reggel eljönnek a szentmisére, fontos nekik Jézus és a közösség, akkor ne­kem kötelességem felkészülten vár­ni őket. De számomra talán ugyan­olyan fontos, mint a prédikációírás, amikor valakivel elbeszélgetek a pi­acon, vagy karitatív akcióban veszek részt, vagy éppen vendégségbe me­gyek. Arra is fel kell készülni, ilyenkor például igyekszem mindig pihenten érkezni, hogy a teljes figyelmemmel tudjam megajándékozni a vendéglá­tókat. S nagyon szeretem a templomi zenei életet is.

– Milyen szellemi-lelki forrásai vannak? Mit olvas például?

– Nyilvánvalóan az elmélkedés, az ima tart meg. Elég sok segédanyagot használok. Ha időm engedi, igyek­szem minél többet olvasni, nemcsak szakirodalmat, de szépirodalmat is. A klasszikus szerzőket preferálom, fontos számomra Prohászka Ottokár, Victor Hugo, Thomas Mann, Tolsztoj és Dosztojevszkij.

– Említette, hogy túllépett a kez­deti adok-kapok istenképen. Mi se­gítette ebben? Hogyan lehet a nagy­lelkűségben fejlődni?

– Annak ellenére, hogy nem vallá­sos közegben nőttem fel, számunkra teljesen magától értetődő volt, hogy megosztjuk a dolgainkat. Például ha valamelyikünk kapott egy csokit, szétosztottuk. A véradás is a család­ból jön, nálunk mindenki véradó volt. Nekem nem is az a kérdés, hogy valaki miért véradó, hanem az, hogy miért nem ad vért, ha adhatna. Meg­értem, ha valaki fél a tűtől, de má­sokért lehetne áldozatot hozni. Eb­ben a legnagyobb példánk Krisztus a kereszten. Van egy olyan „önvédő” mentalitás, hogy csak olyan dolog­ba szabad belefogni, amiből biztos, hogy nem lesz bajom. Mintha Isten azt mondta volna, hogy „úgy élj, hogy ne legyen baj”. De úgy látom, a „biztonsági játékosként” élők, akik maradnak az adok-kapok terében, és nem kockáztatnak másokért, alap­vetően nem érzik jól magukat a bő­rükben.

– Aki mások felé fordul, bármi­lyen egyszerű módon, de segít a kör­nyezetének, jobban érzi magát?

– Szerintem minden karitatív ese­ménynél fontos szempont, hogy a segítő is jól érezze magát az adott munkában. Például a Covid idősza­ka nagyon megviselte a falu közös­ségét. Leszűkültek a kapcsolatok. Ezt látva jött egy ötletem, és 2022-ben a tiszaszigeti polgármesterrel egyez­tetve, az önkormányzat segítségével a népkonyha mintájára nyolc alka­lommal ételt vittünk a helyi és új­szentiváni lakosoknak. Nem csak a szorosan rászorulóknak, és messze nem csak a katolikus közösség tagja­inak. A célunk a kapcsolatépítés volt. Bekopogtattunk a házakhoz, beszél­gettünk, megkérdeztük, ki hogy van. Nagyon jó visszajelzések érkeztek, és az akcióban részt vevő önkéntesek is nagy energiát merítettek ezekből a ta­lálkozásokból.

– Az életében erős a „gasztrovo­nal”. Miért kezdett el palacsintát sütni másoknak?

– 1992-ben Dömösön voltunk tá­borban a makói cserkészcsapattal. Mielőtt elmentünk a Rám-szakadék­ba túrázni, megkérdeztük a kony­hafőnököt, id. Ferenczi Károlyt, mit főz. Azt válaszolta: palacsintát süt. Erre mi csak mosolyogtunk, nem hittük el, hogy egy cserkésztábornak lehet elegendő palacsintát sütni. Dél­után értünk vissza, éhesen és fárad­tan. Több száz kisült palacsinta várt minket. Akkor mondtam magamnak, hogy ezt meg kell tanulni, hisz a vi­lág legjobb bulija. Ezt követően tábo­rokban mi is nekiálltunk sütögetni, magamtól tanultam meg valamennyi­re. A palacsintát nagyon sokféle íze­sítéssel el tudjuk készíteni. Az egyik kedvencem az, amikor a cseresznyét belekavarjuk a tésztába, és fahéjas cu­korral töltjük. Nehéz megsütni, mert könnyen szakad, de megéri.

– Ebből lett a Guinness-rekord.

– A legelső rekordom 2001-ben volt, akkor huszonnégy óra alatt 3085 darabot sütöttem hetvenhárom kiló lisztből. Ezt azóta már többször meg­döntötték. 2011-ben Zsombón negy­vennyolc sütővel sütöttem. Nagyon sokat készültem ezekre a megméret­tetésekre, a legmelegebb időkben fu­tottam sportpályákon, két súlyzóval a kezemben. De mentálisan is na­gyon fel kellett készülni, hogy átjus­sak a holtpontokon. A Guinness-bi­zottság ezután már engedélyezte a csoportos rekordokat is, nem volt létszámkorlát. Így 2014-ben Kever­mesen már harmincháromezer da­rabot sütöttünk. Azzal egy darabig sikerült is tartani a rekordot, sőt azt gondoltuk, nem fogják megdönte­ni. Tévedtünk, hisz 2016-ban meg­kerestek bennünket Dunaföldvárról, hogy szeretnék megdönteni. El is jöt­tek tapasztalatcserére, hiszen érdekel­te őket, mi hogyan csináltuk. Aztán negyvennyolcezer palacsintát sütöt­tek 1350 kiló lisztből. A háttérből se­gítettük őket. A palacsintasütésben egy nagy csapat segít, amely mindig bővül. Az elmúlt időszakban ötven te­lepülésen, kétszáz rendezvényen úgy hatszázezer palacsintát sütöttünk meg. Nagyjából tizennégyezer kiló lisztet használtunk fel.

– Amikor kitört az ukrán háború, elsőként ajánlotta fel, hogy többed­magával Beregsurányba megy pala­csintát sütni. Miért?

– Akkor épp egy nagyon jó hangu­latú házszentelésen voltam. Hazaér­ve az interneten a bombázások ké­pei fogadtak. Még aznap beszéltem az egyik barátommal, aki biztatott, hogy utazzunk el a határra, hisz na­gyon kell minden segítség. Másnap reggel negyed hétkor felhívtam a pol­gármestert, és közöltem vele a terve­met. Mindenben a segítségemre volt. Megszerveztük, hogy kik tudnak ve­lem jönni, illetve azt is összegyűjtöt­tük, hogy mit viszünk. A segítőcsapat tiszaszigeti lakosokból és régi ismerő­seimből állt. Így rövidesen az adomá­nyokkal, palacsintasütőkkel és önkén­tes segítőkkel teli kisbusszal sikerült is elindulni a négyszáz kilométerre levő Beregsurányba. Egy középiskolai ba­rátom intézte a hátteret. A plébánia konyháján kezdtünk palacsintát sütni, akkor még csak háromszáz darabot. Másnap, mikor visszaértünk, a sekres­tyéssel, Klári nénivel kellett egy olyan helyet keresni, ahol folyamatosan le­hetünk. Az udvarukban lévő fásszínt ajánlotta fel, ami erre a célra teljesen megfelelt, de a háttérhez a férjével az egész házat és udvart felajánlották. Ti­zenegy napig mindennap nyolc-ki­lencszáz palacsintát sütöttünk, amit öt menekülttáborba vittünk el, ezen­kívül még öt napig napi nyolcvan adag meleg ételt is készítettünk.

– Milyen a viszonya a hívekkel?

– Hála Istennek, elfogadtak, elvi­selnek. Szerintem az a fontos, hogy a plébános ne legyen terhére a falu­nak. Egyszer megkérdezte valaki, mit csinálok itt a faluban, s az volt a vá­laszom, hogy mindenkit megaján­dékozok a szabad időmmel. Most készülünk adventre. Ilyenkor min­dennap van „ablaknyitás”, még de­cember 24-én is valaki vendégül lát­ja a többieket. Minden este van egy ház, ahová el lehet menni egy kis sü­tire, teára, beszélgetni. Tavaly a hu­szonnégy hely közül huszonegyre si­került elmennem. Számomra talán a legemlékezetesebb adventi alkalom december 24-én volt. Egy olyan há­romgyermekes család nyitotta meg a kapuit, akik előző nap költöztek be a házba, még függöny sem volt az ab­lakon, de nagy szeretettel fogadták a vendégeket.

– Lesz köztéri betlehem a faluban?

– Hogyne, és van adventi koszorú is, amit közösen díszítenek a civil szer­vezetek.

– Mi a véleménye a karácsonyi ajándékozásról?

– Szívem szerint megszüntetném. Tragédia, hogy vannak, akik hónapo­kig kuporgatják a pénzt az ajándékok­ra, hetekig vásárolnak, majd tíz perc alatt átadják, és rohannak tovább. Sze­rintem egy-egy karácsonyi látogatás­ra vigyünk csokit vagy gyümölcsöt a gyerekeknek, és készüljünk három kérdéssel. De nem olyannal, amire igen-nem a válasz, hanem amiről le­het beszélgetni. Kiderülhet, hogy az anyuka fitneszezik és hímez, az apu­ka horgászik, és szereti a Dire Straits zenéjét. Egy jobb beszélgetés alkal­mával az emberek kilépnek az aján­dékok takarásából. Az ünnepi asztal hagyományai is fontosak, de amikor ez átmegy családi vetélkedésbe, hogy hol volt pompásabban díszített asztal és hosszabb menüsor, több sütemény, ott elvész a lényeg. A kevesebb több ilyenkor is.

– Vannak tervei?

– Erről a kérdésről az a helyzet jut eszembe, amikor huszonöt éve, köz­vetlenül papszentelés előtt jöttünk haza lelkigyakorlatról, és valaki meg­kérdezte, milyen lelkipásztori terveim vannak. Nem is értettem a kérdést. Majd a helyzet adja a megoldásokat. A tervek, irányok nagyon fontosak, de veszélyesek is lehetnek, mert elvehe­tik a figyelmemet, a fókuszt a jelenről. Megtervezhetem a napomat, hetemet, „pöröghetek”, de nekem az a dolgom, hogy együtt éljek Jézussal és a faluval, s észrevegyem a valós igényeiket.