Két ember, két szokásrend, két személyiség, két világ találkozik, amikor egy pár közös élettérbe költözik. Vajon valóban arról szól az élet, hogy hogyan kell helyesen bepakolni a mosogatógépet, vagy van mögötte más is, amiről érdemes beszélni? Continue reading „Hétpróbás kapcsolódás”
A Szív 2024. október
Jezsuiták Budán
Bár napjainkban alig valami emlékeztet rá, a Jézus Társasága tagjai csaknem egy évszázadon keresztül voltak jelen a budavári Mátyás-templomban, illetve a szorosan mellette felépült kollégiumban és szemináriumban, lelkipásztori, oktató-nevelő és társadalomszervező munkájukkal tízezrek életét meghatározva. Continue reading „Jezsuiták Budán”
Együtt élni vagy elvonulni?
Elliot Aronson amerikai pszichológus magyar nyelven több mint három évtizede megjelent és sokak által kötelező egyetemi tankönyvként megismert társadalom-lélektani összefoglaló alapműve óta fogalmilag is tudjuk, hogy az ember „társas lény”. Ugyanakkor azzal is tisztában vagyunk, hogy nem mindegyikünknek van igénye intenzív kapcsolódásra. Hogyan viszonyul e kérdéshez a téralakítás, az építészet, a dizájn napjaink gyorsuló mértékben urbanizálódó világában? Continue reading „Együtt élni vagy elvonulni?”
Kilépni a meghatározott mátrixból
Országosan elismert művész, a történelem első lovári nyelvű miséjének és Budapest százötven éves jubileumi nyitányának komponistája, Junior Prima és Artisjus-díjjal is kitüntették – noha a pályája épp csak elkezdődött. Oláh Patrik zeneszerzővel az idevezető útról, az alkotás kihívásairól, a terveiről és a sikerről beszélgettünk. Continue reading „Kilépni a meghatározott mátrixból”
Viharvert cédrusok árnyékában
Csendes elmélyülésnek indult, sok ezer kilométeres, emberi tragédiák és kultúrák sorát érintő testi, lelki utazássá alakult. Continue reading „Viharvert cédrusok árnyékában”
A kakofóniától a harmónia felé
Egyre több kultúrával kerülünk kapcsolatba a globális média, a világháló segítségével, de személyes kapcsolatokra is egyre nagyobb tér nyílik. Az egyház nagy történelmi utat tesz meg a különböző kultúrákkal való találkozások kapcsán, az uniformizálástól az inkulturáción át az interkulturalitás felé. Hogyan élhetik meg a szerzetesrendek tagjai a kultúrák kapcsolódását? Continue reading „A kakofóniától a harmónia felé”
A kanadai tolerancia egyensúlya
Magyarországra való visszaköltözése előtt beszélgettünk Forrai Tamás jezsuitával. Hét évet töltött Kanadában, épp azt a néhány évet, amikor az észak-amerikai ország bevándorlási politikájának eredményeképp Torontóban többségbe kerültek a döntően ázsiai bevándorlók az európai gyökerekkel rendelkezőkkel szemben. Migráció, asszimiláció és integráció kérdéseit latolgatva kérdeztük Tamás atyát az „első nemzetként” emlegetett őslakosokról és természetesen a kanadai magyarok helyzetéről is. Continue reading „A kanadai tolerancia egyensúlya”
A vallásközi együttélés lehetőségei
Elvallástalanodik a társadalom? Mi lesz a vége a vallások keveredésének? Az egyre atomizálódó társadalomban megmarad majd az egyház – s ha igen, hogyan? Az alábbiakban e három kérdésnek járok utána. Reményeim szerint az is bizonyítást nyer, hogy a Szent Ignác-i karizma hasznos javaslatokkal szolgálhat a mai társadalom és egyház számára. Az írás a Harvardon tanító Francis Clooney SJ amerikai vallásteológus gondolatainak felhasználásával készült. Continue reading „A vallásközi együttélés lehetőségei”
Isten is keresi a boldogságunkat
Beszélgetés Fazekas Ferenc szabadkai püspökkel a szolgálat súlyáról, a sokszínű Szabadkai Egyházmegyéről, a délvidéki népcsoportok közötti viszonyokról, elvándorlásról és papi pályafutásának fénypontjairól. Continue reading „Isten is keresi a boldogságunkat”