A „fennvalókat” keresve elsősorban a hallásunkra és a látásunkra támaszkodunk, pedig jól tudjuk, nem csak két érzékszervünk van. A legtöbbször talán figyelmen kívül hagyott tapasztalatunk, és nemigen szoktunk belegondolni, hogy bizony a szaglásunknak is lehet szerepe a lelki életünkben, s ez is része a zsidó-keresztény hagyománynak. Tovább olvasom „Isten illata”
Baán Izsák OSB cikkei
Lúzerség vagy szabadság?
Az alázat valósága több oldalról is megközelíthető, nem véletlen hát, hogy napjainkban sokak számára dilemmát okoz ez a keresztény hagyomány által hangsúlyozott tulajdonság. Érdemes megvizsgálnunk a témában a korai szerzetes atyák tanítását, amelyből a teljes belső szabadság útja rajzolódik ki előttünk, mely tartósan megmaradó békéhez és derűhöz vezet. Tovább olvasom „Lúzerség vagy szabadság?”
„Haragudjatok, de ne vétkezzetek!”
A harag üzenete, hogy nem kell elfogadnunk a rosszat, hogy tehetünk magunkért, amikor a szabadságunkat, az életünket fenyegeti valami vagy valaki. A szerzetes atyák szerint indulatunkat azért kaptuk Istentől, hogy a valódi jóért tudjunk küzdeni, és meg tudjuk magunkat védeni attól, ami örök sorsunkat veszélyezteti. Érdemes és fontos tehát megkeresni magunkban és megélni a haragot, de nem mindegy, hogyan. Tovább olvasom „„Haragudjatok, de ne vétkezzetek!””
Az engedelmesség szabadsága
Napjainkban a hatalomhoz való viszonyunk sokszorosan terhelt, s a szabadságról való lemondás egyáltalán nem vonz minket. Ám az engedelmesség – az evangéliumi tanács értelmében – keresztény életünk, istenkapcsolatunk egyik leglényegesebb vonása kell hogy legyen. Úgy, ahogyan az Jézus életében megjelent előttünk. Az Isten érintésére és vezetésére való szüntelen nyitottságként. Tovább olvasom „Az engedelmesség szabadsága”
„Ha nem moslak meg, nem tartozol hozzám…”
(…) Mit jelent tehát közösségi összetartozásunk szempontjából a lábmosás? Ha a szó szoros értelmében nem is mossuk meg rendszeresen egymás lábát, mégis hogyan teljesítjük Jézus parancsát? Tovább olvasom „„Ha nem moslak meg, nem tartozol hozzám…””
Szüntelenül…
Szüntelenül imádkozzatok! Amikor ezt olvassuk Pál apostolnak a tesszaloniki hívekhez írt első levelében (5,17), elfoghat minket a bizonytalanság, hogy hogyan is kell érteni ezt a buzdítást. Lehet-e mindig imádkozni? Lehet-e földi időnk teljesen Istené? Vajon az apostol buzdítása csupán szónoki túlzás, vagy valóban – ahogyan különböző korok keresztényei hitték – életeszmény, amely nemcsak megvalósítható, hanem mindenkinek törekednie kell rá? Tovább olvasom „Szüntelenül…”
Földre szállt angyalok?
Napjainkban is sokan hisznek abban, hogy járnak köztünk angyalok. De hogy például a szerzeteseknek is közük lehet ehhez, az már kevesebbek meggyőződése. Pedig érdemes megismerni, mit gondoltak e kérdésről a kereszténység első századaiban – máig érvényesen. Tovább olvasom „Földre szállt angyalok?”
Őrködni a gondolatok felett
A szent öregek mondták: „Minden hozzád érkező gondolattól kérdezd meg: »A mieink közül való vagy, vagy az ellenségtől jössz? (Józs 5,13)« Biztosan el fogja árulni neked.” Tovább olvasom „Őrködni a gondolatok felett”