Formabontó, szemnyitogató, meghökkentő. Figyelemre szorít, belső nyitottságot és tiszteletet követelve. A háromezer négyzetméteren megvalósított tárlat egészen új mintákat és példát mutat, s közben fel is adja a leckét a látogatóknak. Tovább olvasom „Esztétikum, kuriózum, nóvum”
Téma: néprajz
Tiszta búza az árát sosem veszti
A „kamaszkor”, vagyis a tulajdonképpeni legény- és leányélet egykor az életút legsűrűbb, legdíszesebb szakaszának számított. Ez a néhány esztendő – melynek a leányok esetében tizenhat-tizenhét, legényeknél huszonkét-huszonhárom éves korban megkötött házasság vetett véget – a táncos mulatságok és csendes vágyódások időszaka volt. A falu erkölcsi törvényei a fiatalok életét jellemzően sikeresen irányították és felügyelték, ugyanakkor a lányos ház ablakába kitett rózsaszál, a legény kalapjába tűzött bokréta már bizonyos előjogok gyakorlását is lehetővé tette. Tovább olvasom „Tiszta búza az árát sosem veszti”
Szimfonikus metál, rózsafüzér, látomások
Egy metálegyüttes frontembere, egyetemi oktató, tudományos kutató, múzeumigazgató és nem mellesleg háromgyermekes anyuka. Zenéről, a csongrádi életről, maximalizmusról és alázatról beszélgettünk vele, és megtudtuk azt is, hogyan vezetett az útja a rózsafüzér-társulat és a látomások témáján keresztül a vallási néprajz kutatásáig. Tovább olvasom „Szimfonikus metál, rózsafüzér, látomások”