Divatos lett arról beszélni, hogy a Covid-19-epidémia után a világ nem marad ugyanolyan, mint amilyen előtte volt. Hogy pontosan mi is változik, azzal kapcsolatban persze nehéz előrejelzésekbe bocsátkozni. Ma azonban már kicsit messzebbre látunk, mint az elején. Az alábbiakban – a tények és Alessandro Barbero olasz történész éles szemű belátásai alapján – közösen elgondolkodhatunk arról, mit is volna érdemes átmenteni, megtanulni a járvány során átélt tapasztalatokból. Continue reading „Egy hajóban”
A Szív 2020. május
Hogyan élem meg a bezártságot?
A járványhelyzetben természetesen adódott a fenti kérdés. Nyolc jezsuita válaszol, a világ különböző pontjairól. Continue reading „Hogyan élem meg a bezártságot?”
A történelem színpadán
Rátóti Zoltán a Nemzeti Színház Tizenhárom almafa című produkciójában előadja gróf Apponyi Albert 1920-ban elmondott híres trianoni védőbeszédét. A színművésszel és Ablonczy Balázs történésszel, a Trianon 100 munkacsoport vezetőjével beszélgettünk arról, vajon a színpadon rendkívül hatásos, drámai szónoklat annak idején befolyásolta-e a párizsi béketárgyalás résztvevőit. Continue reading „A történelem színpadán”
A bizalom építészete
Beszélgetőpartnerünk akár filozófusnak is állhatna, annyira érzi és érti az alkotás, a közösség és a transzcendens kapcsolatát. Pedig építész. És nem is akármilyen. Hivatásról, a lakóhelye templomáról, bencés gyökerekről, operaházi tervekről és II. János Pál pápáról is beszélgettünk vele. Continue reading „A bizalom építészete”
Szentem, májusra – Hallgatag Szent János
A hallgatás beszéd. A szent beszéde. A csöndben megszólít Isten, majd levegőkiengedésre Jézus, belégzésre Krisztus, nem kell több. Maximum egy önkéntes karantén, ahova akár be is falazhatnak. Continue reading „Szentem, májusra – Hallgatag Szent János „
Mint az angyalok – Beszélgetés Nizalowski Dorottyával és Fannival
Ikrekként közösségbe születtek, és azóta is sokat tesznek az emberi kapcsolatok létrejöttéért és elmélyítéséért. Legyen szó személyes vagy a zene miatt született kisebb-nagyobb közösségről, esetleg két nemzet barátságáról, ők szerepet vállalnak benne. A Passed zenekar két alapító tagjával családról, hárfáról, ismeretterjesztő küldetésükről és a lengyel–magyar identitásról beszélgettünk. Continue reading „Mint az angyalok – Beszélgetés Nizalowski Dorottyával és Fannival”
Összetartozunk
Egyik legkorábbi emlékem – talán álmom? –, hogy édesanyám betesz egy kosárba, amelynek alja ki volt pólyálva párnával, a kosarat behelyezi a bogárhátú Fiat 750-esünk hátsó ülésére, és e piciny autó ablakán át látom az eget, a felhőket és a lombokat elhaladni mellettünk. Continue reading „Összetartozunk”
Katolikus, azaz…
(…) Isten szeretete úgy mutatkozik meg a szememben, mint az igazi katolicitás egyetlen lehetősége. Ő ugyanis Atyaként és Teremtőként képes úgy szeretni engem, téged, mindnyájunkat, hogy egyszerre összekapcsol, és mégis megőriz a különállásunkban. Continue reading „Katolikus, azaz…”
„Ha nem moslak meg, nem tartozol hozzám…”
(…) Mit jelent tehát közösségi összetartozásunk szempontjából a lábmosás? Ha a szó szoros értelmében nem is mossuk meg rendszeresen egymás lábát, mégis hogyan teljesítjük Jézus parancsát? Continue reading „„Ha nem moslak meg, nem tartozol hozzám…””