A „hivatások kultúrája”, avagy a „hivatásbarát kultúra”, ahogy egyházi körökben magyarul elterjedt, II. János Pál pápa egyik kedvelt kifejezése volt (eredetiben: „la cultura vocazionale”). Közös légkört és látásmódot jelent, mégpedig azt, hogy saját életünket és mások életét is az élő Isten közelségében, a hozzá visszatérő kapcsolódásban és az ő hívására adott válaszban értelmezzük. Jézus lelkülete ez, aki maga így él, és aki meghívott bennünket, hogy vele együtt, az ő társaként járjuk az élet útját. Continue reading „Gyertek, kövessük őt!”
A Szív 2024. szeptember
A Bécsi utcától a Szent György utcáig
Sopron nevét hallva a hűség szó juthat eszünkbe akkor is, ha a Jézus Társasága százharminchat évet átölelő soproni tevékenységét áttekintjük. A rend tagjai rendíthetetlen hittel és megingathatatlan hűséggel dolgoztak a városban, elsősorban a gimnáziumban, amely az ország első, új alapítású jezsuita iskolája volt. Continue reading „A Bécsi utcától a Szent György utcáig”
Apám vállán
Apámmal sokat tudtunk csendben lenni. Nem akart megnevelni, sohasem éreztem, hogy ki akarná vasalni a lelkem, vagy másmilyenné szeretne változtatni, mint amilyen vagyok. Azt hiszem, szeretett úgy, ahogy vagyok, és persze ahogyan tudott. Többnyire csendesen. Ahogy mellette lehettem, annyi volt az ő nevelése. Continue reading „Apám vállán”
Példaképek vagy bálványok?
Sztárok, ünnepelt színházi, film- és sportcsillagok, körülrajongott művészek és közszereplők, hírességek – mindennapi jelenlétükhöz, a közbeszédet és sok esetben a véleményünket meghatározó szerepükhöz jó ideje hozzászokhattunk. De mi a helyzet a közösségi médiumok egyre gyorsuló és burjánzó terjedésével a virtuális világban megjelent valós, esetleg virtuálisan generált személyiségű influenszerekkel? Continue reading „Példaképek vagy bálványok?”
A világi kultúra nem probléma, hanem kihívás
A holland internetes lelkipásztornak számos népszerű könyve jelent meg, melyeket világszerte több nyelven olvasnak. Első magyarul is hozzáférhető kötete a kiadónk gondozásában idén megjelent Bízz az érzéseidben, mely a megkülönböztetés világába vezeti be az érdeklődőket. Continue reading „A világi kultúra nem probléma, hanem kihívás”
Példakép kerestetik
Legyen szó emberfeletti erejű szuperhősről, elragadó amorózóról vagy a vicces, jó fej szomszéd srácról, Hollywood, mióta létezik, tudatosan épít globális hőskultuszt. Popkulturális magánmitológiát farag, hogy közhelyekből épülő, végtelenbe nyúló történeteit újra és újra eladhassa. Continue reading „Példakép kerestetik”
Amilyen az életed, olyan a lelkiséged
Néhány gondolat arról, honnan lehet felismerni, hogy a szerzetesi közösségek hogyan élik példaképeik, így alapítójuk lelkiségét. Continue reading „Amilyen az életed, olyan a lelkiséged”
„A jó iskola kapuja bejárat minden irányba”
Az ignáci pedagógia kortárs eszközeiről, jezsuita iskolák történetéről, hazai és nemzetközi oktatási tapasztalatairól és a következő évtizedek prioritásairól beszélgettünk Holczinger Ferenccel, a Jézus Társasága miskolci iskolaközpontjának vezetőjével, aki nemrég a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozatának kitüntetését vehette át. Continue reading „„A jó iskola kapuja bejárat minden irányba””