Alejandro Labajos SJ kortárs jezsuita festőművész olyan kivételes érzékenységgel ábrázolta a misszionárius Xavéri Szent Ferenc rendkívüli alakját, ahogyan csak egy XXI. századi missziós lelkületű rendtársa tudja lefesteni. Így azoknak, akik még nem ismerik a rendalapító atyához, Loyolai Szent Ignáchoz elsők között csatlakozó fiatalember élettörténetét, érdemes elmélyedniük modern felfogású portréjában. Ennek segítségével betekintést nyerhetünk Ferenc megpróbáltatásokkal teli útjába, amelyet a remény és a lelki vigasztalás soha nem szűnő fényessége világított be.
Rovat: Képmeditáció
A tekintetek mestere
A torzításig túlzó, lelkesült, misztikus, mondhatni renitens festészet El Greco munkássága. Illeszkedik, és mégis nehezen illeszthető korának festészetébe, ezért megítélése is végletek között mozog: hol őrült különcnek, hol a műveivel századokat megelőlegező zseninek tartották, vagy hogy e két szélsőséges vélemény helyett tudós magyarázatot adjanak látásmódja egyediségére, stílusát szembetegséggel magyarázták, mintha a művek egy testi eltérés tünetei lennének.
Útjaink
Megszólít-e bennünket Úti Boldogasszony – sajátosan jezsuita hagyományú – május végi ünnepe? Meghív-e arra, hogy a földrajzi térben megtettek mellett szemléljük belső útjainkat is – amiképpen Loyolai Szent Ignác tette ezt a római Madonna della Strada képe előtt? Miért lehetett fontos számára, hogy e festmény szemlélésével rendszeresen imádkozzon? Minek köszönhető, hogy a római eredeti mintájára szerte a világban elterjedt ez a képtípus és a hozzá kapcsolódó ünnep?