Az utóbbi hetekben meglehetősen sokat foglalkozott az írott és elektronikus, a világi és az egyházi magyar sajtó a nyolcvanhatodik évét taposó, de magát fiatalnak valló, sugárzó egyiptomi jezsuita szerzetessel, Henri Bouladdal. Continue reading „A valóban szabad ember”
A Szív 2017. április
Aki a fa nyelvén hallgat…
Budapestről egyórás autóút után érkezünk Zebegénybe, Lakatos László hangszerkészítő házához. A kapuhoz hallatszik a kert végében csörgedező patak. A mester kedvesen fogad, nyírfalével ízesített forrásvízzel kínál, és közben mesélni kezd: természetről, fákról, hangokról. Continue reading „Aki a fa nyelvén hallgat…”
A zenében szólított meg a Jóisten
A HolddalaNap zenekar fantasztikus hangulatot teremt a színpadon: mély szövegei, melyek szinte mindig az istenkeresésről, az istenvágyról szólnak, elsöprő erejű, eksztatikus zenével párosulnak. Az együttes énekese, zeneszerzője és szövegírója Gulyás Anna néprajzkutató, temperamentumos, négygyermekes édesanya, akinek szertelen vidámsága, élet- és istenszeretete rabul ejti a gyanútlan koncertlátogatót. Continue reading „A zenében szólított meg a Jóisten”
Mert nem hallja a te szolgád…
Martin Scorsese legújabb – már a hazai mozikban is látható – filmje elhozta Nyugatnak Endó Súszaku japán író Némaság című regényét. Continue reading „Mert nem hallja a te szolgád…”
A történelmi Jézus nyomában
Egy amerikai teológus arra vállalkozott, hogy – még bővülő – nagyszabású könyvsorozatában minden eddiginél alaposabban, előítéletektől mentesen rajzolja meg a történelmi Jézus személyét. Milyen szempontok alapján zajlik, mire alkalmas és mire nem egy ilyen hatalmas munka? Continue reading „A történelmi Jézus nyomában”
Megtalált gyökerek
„Isten, könyörülj meg nékünk / Ne szenvedjen tovább népünk / Megátkoztál, meg is vertél / Örök csavargóvá tettél” – hallhatjuk a fülbemászó dallamú cigány himnuszban. Milyen identitása lehet egy olyan népcsoportnak, amely így ábrázolja önmagát? Ennek kiderítésében Hofher József atya és négy cigány fiatal volt segítségemre a Jezsuita Roma Szakkollégiumból. Kitti angol–német szakos tanárnak készül, Réka a Kossuth rádiónál dolgozik, Tibor rendőr törzsőrmester, Zsolt történész. Mindnyájan vidéki cigány családból származnak. Continue reading „Megtalált gyökerek”
Fák a fővárosban
Az átlagos fővárosi a WHO által ajánlott kilenc helyett csupán öt négyzetméternyi közparkhoz, közkerthez fér hozzá; egyes belvárosi kerületekben ez a szám az összes zöldfelületet tekintve is csak egy-négy négyzetméter. Continue reading „Fák a fővárosban”
Pinocchio örömhíre
A mi történetünket vajon ki meséli? A tiédet vagy az enyémet. És ugyan mi köze lehet egy életre kelt fatuskó meséjéhez? Hát, ami azt illeti… Continue reading „Pinocchio örömhíre”
Amíg el nem tölt benneteket a mennyei erő
Keresztények Keleten és Nyugaton nagyon régóta köszöntik egymást így a húsvéti időben: „Krisztus feltámadt!”, a válasz pedig: „Valóban feltámadt!” A kérdés csak az, mit is érthetünk azon, hogy valóban… Continue reading „Amíg el nem tölt benneteket a mennyei erő”