Tornya Erika RSCJ

A kakofóniától a harmónia felé

Egyre több kultúrával kerülünk kapcsolatba a globális média, a világháló segítségével, de szemé­lyes kapcsolatokra is egyre nagyobb tér nyílik. Az egyház nagy történelmi utat tesz meg a külön­böző kultúrákkal való találkozások kapcsán, az uniformizálástól az inkulturáción át az interkul­turalitás felé. Hogyan élhetik meg a szerzetesrendek tagjai a kultúrák kapcsolódását? Continue reading „A kakofóniától a harmónia felé”

Végh Dániel

A kanadai tolerancia egyensúlya

Magyarországra való visszaköltözése előtt beszélgettünk Forrai Tamás jezsuitával. Hét évet töltött Kanadában, épp azt a néhány évet, amikor az észak-amerikai ország bevándorlási politikájának eredményeképp Torontóban többségbe kerültek a döntően ázsiai bevándorlók az európai gyökerekkel rendelkezőkkel szemben. Migráció, asszimiláció és integráció kérdéseit latolgatva kérdeztük Tamás atyát az „első nemzetként” emlegetett őslakosokról és természe­tesen a kanadai magyarok helyzetéről is. Continue reading „A kanadai tolerancia egyensúlya”

Nagy Bálint SJ

Gyertek, kövessük őt!

A „hivatások kultúrája”, avagy a „hivatásbarát kultúra”, ahogy egyházi körökben magyarul elterjedt, II. János Pál pápa egyik kedvelt kifejezése volt (eredetiben: „la cultura vocazionale”). Közös légkört és látásmódot jelent, mégpedig azt, hogy saját életünket és mások életét is az élő Isten közelségében, a hozzá visszatérő kapcsolódásban és az ő hívására adott válaszban értelmezzük. Jézus lelkülete ez, aki maga így él, és aki meghívott bennünket, hogy vele együtt, az ő társaként járjuk az élet útját. Continue reading „Gyertek, kövessük őt!”

Végh Dániel

„A jó iskola kapuja bejárat minden irányba”

Az ignáci pedagógia kortárs eszközeiről, jezsuita iskolák történetéről, hazai és nemzetközi oktatási tapasztalatairól és a következő évtizedek prioritásairól beszélgettünk Holczinger Ferenccel, a Jézus Társasága miskolci iskolaközpontjának vezetőjével, aki nemrég a Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozatának kitüntetését vehette át. Continue reading „„A jó iskola kapuja bejárat minden irányba””

Végh Dániel

Zsákutcában az autóipar?

Annak is feltűnhetett, akit egyáltalán nem érdekelnek az autók, hogy az utóbbi hetekben-hónapokban az újabb és újabb épülő akkumulátorgyárakról szóló hírek mellett egyre több az ismeretlen kínai autót kínáló hirdetés, s miközben a hagyományos hajtású járművek ára csak nő, az elektromosautó-gyártók a termelés visszafogására kényszerülnek. Mi húzódik meg a látszólag egymásnak ellentmondó jelenségek hátterében? Continue reading „Zsákutcában az autóipar?”

Görföl Tibor

Szomorú örökkévalóság

Sokan és sokszor elmondták már, milyen rettenetes logika érvényesült abban, hogy az embe­riség történetének legélesebb és legpusztítóbb fényjelensége éppen Jézus színeváltozásának ünnepén, a csodálatos Tábor hegyi fény emléknapján villant fel: 1945. augusztus 6-án dobták le az atombombát Hirosimára. Kevésbé gyakran hangzik el, hogy a japán városban jezsuiták is tartózkodtak ekkor, és közülük legalább ketten az egész világon ismertek lettek később. Continue reading „Szomorú örökkévalóság”

Patsch Ferenc SJ

Egy európai és evangéliumi ember

Nagyon örülök, hogy A Szív magazin úgy ítélte meg, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéről szóló szám nem jelenhet meg egy Kuklay Antalról szóló cikk nélkül. Ha rajtam múlna, egy Magyarországról vagy akár Európáról szóló szám sem jelenhetne meg nélküle. Mert Tóni atya európai ember, a szó legigazabb, legszebb értelmében. Hosszú élete során – idén júniusban lesz kilencvenkét éves – bármelyik európai egyetemen taníthatott volna. Már csak a nyelvismeretei alapján is. Ehhez képest több mint egy emberöltőn keresztül (miután az 1956-os eseményekben való részvételéért kapott hosszú börtönbüntetése után szabadult) egy ezerháromszáz lelkes zempléni falunak volt a plébánosa. Talán ennek is köszönhető életének hihetetlen evangéliumi kisugárzása. Continue reading „Egy európai és evangéliumi ember”

Tornya Erika RSCJ

Floridából a cigánysorra

Arló nem az a hely, ahová kész tervekkel érdemes érkezni. Jelen kell lenni, figyelni, hogyan alakulnak a dolgok a saját természetük szerint. A jezsuiták arlói jelenlétéből ezúttal nem a „projektet”, hanem a helyi Jelenlét programot vezető fiatal házaspárt, Velkey Robit és Kozár Beát szerettük volna bemutatni. Az eredeti tervek azonban gyorsan füstbe mentek, és kevesebb, mint fél nap alatt találkozások egész sorát élhettük át. Continue reading „Floridából a cigánysorra”

Végh Dániel

„Az építészet lényege a problémamegoldás”

Új törvényi keretek, vitatott sorsú műemlékek, magasházak és a helyi közösségek által meg­akadályozni próbált óriásberuházások – igencsak intenzív időket él a hazai építészeti világ. Lehetséges néhány, a köz érdeklődését is felkeltő példán keresztül megérteni a túlfűtött sajtó­híreken alig-alig átszűrődő, árnyalt szakmai szempontokat? Continue reading „„Az építészet lényege a problémamegoldás””

Végh Dániel

A mesztic Mindszenty

Január közepén váratlanul szabadon engedte a koncepciós perben évtizedekre elítélt Rolando Álvarez püspököt a nicaraguai kormányzat. A Vatikánba menekített főpap azóta is hallgat, ám a spanyol nyelvű sajtóban megjelent néhány kommentár, amelyek alapján a helyzet és a háttérben zajló szentszéki diplomácia voltaképp egész ismerősnek tűnhet. Continue reading „A mesztic Mindszenty”

Russel Pollitt SJ

A keresztények a béke eszközei lehetnének

Neuhaus atya Dél-Afrikában született az apartheid idején, de élete nagy részét Izraelben élte le, és izraeli állampolgár. Éles szemű politikai megfigyelő, a Héber Egyetemen szerzett doktori címet politikatudományból. A jezsuitákhoz 1992-ben csatlakozott, és 2000- ben szentelték pappá. Biblikus tanulmányait Rómában végezte, és sok éven át tanított a Betlehemi Latin Katolikus Patriarchátus szemináriumában, valamint más izraeli és palesztinai tudományos intézményekben. 2023. október 11-én Jeruzsálemből adott interjút az America című jezsuita magazin johannesburgi tudósítójának. A cikket Szigeti-Cseke Zsuzsa fordította. Continue reading „A keresztények a béke eszközei lehetnének”

Tornya Erika RSCJ

Egy kattintásnyira a kultúra

Az Arcanum Adatbázis Kiadó Magyarország vezető tartalomszolgáltatója, 1989. január elsején kezdte meg működését. A cég kulturális tartalmak nagy tömegű digitalizálásával, adatbázisokba rendezésével és publikálásával foglalkozik. Az idén száznyolc éves Szív újság teljes archívuma most került be az Arcanum kínálatába, ennek apropóján dr. Somfay Örs marketingigazgatóval beszélgettünk technológiáról, mesterséges intelligenciáról, a kulturális örökség megőrzésében való szemléletváltásról. Continue reading „Egy kattintásnyira a kultúra”

Jenei Gyöngyvér

Forradalom a kerekasztalnál?

A Ferenc pápa által 2021 októberében összehívott szinódus kapcsán számos kérdés, félelem és remény fogalmazódott meg különböző közösségekben arról, milyennek is kellene lennie a jövő egyházának. Az idén októberben lezajlott négyhetes találkozó után pedig sokan kicsit tanácstalanul állnak: Mi is történt tulajdonképpen? Miről szólt ez az ülés, és mi volt a tétje? Kérdéseinkkel mi a pesti jezsuita közösség tagjaihoz fordultunk.  Continue reading „Forradalom a kerekasztalnál?”