Déri Ágota

Mindent a temetésről

A szerencsésebbek talán még egyáltalán nem vagy csak kevés alkalommal vettek részt temetésen, illetve nem kellett még elhunyt hozzátartozójuk örök nyugalomra helyezéséről gondoskodniuk. Mások már megtapasztalták, milyen ügyintézéssel jár ez a szomorú folyamat. De miért temetik el a keresztények a halottaikat? Milyen típusú temetések vannak, mik a szokások, miért tartanak gyászmisét, és hogyan fogja össze a fővárosi ügyintézést egy központi szervezet? A Budapesti Katolikus Központi Temetőlelkészség vezetője, Szederkényi Károly gazdagréti plébános segített megérteni mindezt. Tovább olvasom „Mindent a temetésről”

Déri Ágota

Félelem nélkül meghalni

Egy súlyos betegségről hírt kapva a hívő emberek gyakran imádkozni kezdenek a gyógyulásért. Olykor pedig Isten meg is mutatja magát: számos megmagyarázhatatlan, csodás felépülés történik ma is. Máskor viszont hiába könyörögnek eltökélt tömegek, mégsem úgy lesz, amint kérték, és elveszítik szerettüket. Hogyan lehet elfogadni Isten akaratát a legnehezebb helyzetben is? Nekem ezt a nagyszüleim mutatták meg.

Tovább olvasom „Félelem nélkül meghalni”

Déri Ágota

„Az erkölcstelenségtől kell félni, nem a liberalizmustól” – Gájer László az egyház és a társadalom kapcsolatáról

Veszélyes a liberalizmus? Ferenc pápa liberális? Tartania kell a keresztény embernek az iszlámtól? A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának filozófiatanárát kérdeztük az egyház társadalmi tanításáról, a politikai irányzatokhoz való viszonyáról és a papi politizálásról. Tovább olvasom „„Az erkölcstelenségtől kell félni, nem a liberalizmustól” – Gájer László az egyház és a társadalom kapcsolatáról”

Déri Ágota

„Nemcsak fiatalos, hivatalos is” – Háromszólamú beszélgetés az egyházi zene még mindig időszerű kérdéseiről

Nem a hangszer a lényeg, hanem az, hogy a misén játszott zene szabályos és művészi legyen – ebben a pap, a karnagy és a gitáros zenével foglalkozó civil is egyetért. Fábry Kornél atyával, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus főtitkárával, ifj. Sapszon Ferenc Kossuth-díjas karnagy-zeneszerzővel és Paksa Balázzsal, a Villanyhárfa projekt képviselőjével, a gitáros énekek válogatásával foglalkozó NEK-albizottság tagjával beszélgettünk.  Tovább olvasom „„Nemcsak fiatalos, hivatalos is” – Háromszólamú beszélgetés az egyházi zene még mindig időszerű kérdéseiről”

Mobilok az iskolában
Déri Ágota

Nyomkodj vagy ne nyomkodj?

Franciaországban kitiltották az iskolákból a mobiltelefonokat – jelent meg a hír még márciusban. Az intézkedés egyik célja az volt, hogy megfékezzék az internetes zaklatásokat, amelyek sokkal komolyabb problémát jelentenek a kamaszok körében, mint ahogy azt gondolnánk. Ám – tetszik vagy sem – az okoseszközökről már nem lehet leszoktatni őket. Tovább olvasom „Nyomkodj vagy ne nyomkodj?”