A gimnázium, a Szent Bertalan-templom Boldogságos Szűz Mária-oltára, a zeneiskola épülete, a Szent Urbán-templom, a Nepomuki Szent János-kápolna, a Kálvária-templom. Mind-mind Gyöngyös nevezetességei, azonban ma már csak kevesen tudják, hogy mindezeket a Jézus Társasága hagyta a városra. Continue reading „Száznegyven év szolgálat gyümölcsei”
A Szív 2024. május
Modernista templom – egy kis faluban?
„Amit befogadunk, annak módja szerint fogadjuk be, akik vagyunk.”
(Mustó Péter: Ami megtart)
Van egy kis falu Borsodban, a Bükk lábánál, amelynek méltatlanul kevéssé ismert, kiemelkedő építészeti értéket képviselő modernista temploma az egyik elsőként épült meg az államszocializmus időszakában, közelmúltbéli rekonstrukciója pedig a 2023-as Média Építészeti Díja után lapzártánkkal egyidőben a legrangosabb nemzetközi műemlékvédelmi szervezet, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának díját is elnyerte. Ami a franciáknak és a nemzetközi építészettörténetnek Le Corbusier ronchamp-i Magasságos Miasszonyunk-kápolnája, az nekünk Csaba László cserépváraljai Munkás Szent József-temploma – még ha a kettő léptéke, nemzetközi ismertsége nem mérhető is össze. Continue reading „Modernista templom – egy kis faluban?”
A szeretet végső paradoxona
A szeretet örök feszültség: annak reménye, hogy valóságosan, létigaz módon találkozom a másikkal, ugyanakkor annak tudása, hogy ez a közösség illékony és esendő. Aki szeret, olykor ráébred annak fájdalmára, hogy nem tud igazán szeretni. Figyelme, bármennyire nem szeretné, folyton önmaga felé vándorol el, s ilyenkor nem látja már a másikat. Minden jósága, akármennyire is a másik felé szeretné irányozni, visszahajlik önmagára. A szeretet tökéletlen, s mint ilyen, végtelenül véges. Continue reading „A szeretet végső paradoxona”
Sokszínű kontinens, sokszínű egyház
Március elején járt Magyarországon a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola meghívására a legjelentősebb kortárs afrikai teológusok egyike. A Burkina Faso-i születésű jezsuitától első kézből kaphatunk válaszokat „az emberiség lelki tüdejével” kapcsolatos aktuális társadalmi és lelkipásztori kérdésekre. Nyíltan beszél Ferenc pápa reformjainak és Robert Sarah bíboros viszonylagos tradicionalizmusának afrikai megítéléséről is. Continue reading „Sokszínű kontinens, sokszínű egyház”
Az ember nem határtalan
A szeretet átjár, feltölt, élni hív, formál. A szeretet végtelen. Mi viszont csak fájdalmak árán tanulhatjuk meg, hogy emberként az utunk: megtapasztalni a szeretet határait. Continue reading „Az ember nem határtalan”
A történetek kibeszélése gyógyít
Tényfeltáró újságíró, érdeklődésének fókuszában Magyarország 1945 utáni története, illetve a posztkommunista hatalomátmentés, a rendszerváltás áll. Többek között a hamis rendszerváltoztatásról, az ügynöklisták manipulatív szerepéről, az egyházüldözésről és a kiengesztelődés útjairól beszélgettünk. Continue reading „A történetek kibeszélése gyógyít”
Görbe tükör mai nőknek
Az Alacoque Szent Margit és én című, magyarul a napokban megjelent könyv szerzője, Clémentine Beauvais ifjúsági regényeivel lett ismert Franciaországban és azon kívül, ám emellett kutat, tanít és fordít is. Continue reading „Görbe tükör mai nőknek”
Mitől látható egy szent?
„Értem a tréfát, de nem szeretem” – mondta az egyszeri kiképző őrmester. Szeretjük a keresztény történeteket, de nem nagyon nézzük őket – kezdhetünk gyanakodni egy friss eset kapcsán. Nézzük csak! Continue reading „Mitől látható egy szent?”
Marguerite-Marie és a kenguru
Paray-le-Monialban vagyok, szemben ül velem Guédas atya, aki nagyon magas, nagyon mosolygós és nagyon fiatal (hajlamos vagyok elfelejteni, hogy a papok is lehetnek fiatalok). A hideg decemberi napsütésben úszó parkra néző irodájában fogad bennünket. A kisbabámmal és apukájával vagyok. Utóbbi csöndes, de figyelmesen hallgatja a beszélgetésünket, az előbbire vigyáz, aki nem csöndes, és nem is figyel a beszélgetésünkre. […] Continue reading „Marguerite-Marie és a kenguru”