Végh Dániel

„Nem a megoldás adja a biztonságot, hanem az együttlétben való haladás”

Három hetet töltött május során Loyolában Nagy Bálint SJ, a jezsuita rend 71. prokurátori, azaz küldöttgyűlésén. A Társaságot érintő nemzetközi tapasztalatai mellett hivatásgondozóként elért eredményeiről és arról is kérdeztük, írja-e már következő sikerkönyvét.

Continue reading „„Nem a megoldás adja a biztonságot, hanem az együttlétben való haladás””

Koronkai Zoltán SJ

Megérteni Ferenc pápát

A Ferenc pápáról szóló könyvek sorából kiemelkedik a Perugiai Egyetem tanárának, Massimo Borghesinek a The Mind of Pope Francis – Jorge Maria Bergoglio’s Intellectual Journey [Ferenc pápa szellemisége – Jorge Mario Bergoglio intellektuális útja] című kötete, amely a jezsuita pápa életútját abból a szempontból tekinti át, hogy kik és miképp formálták gondolkodását. Főleg e mű alapján szeretnék kiemelni ezzel kapcsolatban néhány fontos szempontot, amely a pápalátogatás küszöbén segíthet bennünket, hogy jobban megértsük Ferenc pápa személyét és péteri szolgálatát. 

Continue reading „Megérteni Ferenc pápát”

Tornya Erika RSCJ

Egy nap a pápa közelében

Martos Levente Balázs a Központi Szeminárium rektora, lapunk állandó szerzője. A budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából azt a megtisztelő felkérést kapta, hogy a rendezvény utolsó napján ő legyen a hazánkba látogató Ferenc pápa olasz–magyar tolmácsa. Arról kérdeztük, milyen benyomások érték e rendkívüli és felelősségteljes megbízatás során. A cikk A Szív magazin 2021 októberi számában jelent meg. Continue reading „Egy nap a pápa közelében”

Nevelős Gábor SJ

Az egység szolgálatában

Loyolai Ignác szentté avatásának négyszázadik évfordulóját ünnepeljük idén. Ennek kapcsán beszélgettünk P. Vízi Elemér provinciálissal a Lélek vezetéséről, veszélyekről és a feszültség hordozásáról. Hogyan fértek meg egymás mellett Szent Ignácban a személyes vágyak és az egység szolgálata? Mit jelent a „spirituális kormányzás” kapcsolatainkban és az egyház közösségében?

Continue reading „Az egység szolgálatában”

Horváth Árpád SJ

Csakugyan meghalt, valóban feltámadt!

Gyerekkori húsvéti készülődéseimhez mindig hozzátartozott, hogy előszedtem a szentképgyűjteményemet, amit a plébániánkon szolgáló tisztelendő nővérektől kaptam a ministrálásaimért. Nagyhét közeledtével aztán ezekből a jámbor képecskékből raktam egyet-egyet a könyvespolcra, a nappali asztalán a kristályváza mellé, a virágtartón a kaspóknak támasztva, a szobámban pedig kialakítottam egy kisebb szentélyt is szentképpel, gyertyával, barkával. Amikor nemrég betértem az egyik pesti kegytárgyboltba, kissé meglepődve láttam, hogy szentképekből a felhozatal a gyerekkorom óta szinte semmit sem változott. Continue reading „Csakugyan meghalt, valóban feltámadt!”

Tornya Erika RSCJ

A mezítelen hit

Húsvét misztériumának „harangdöngető igazsága” nem csupán a feltámadáskor jelenik meg, hanem jelen van már a nagycsütörtöki lábmosástól. Nem lehet szétszabdalni a folyamatot, a fájdalom, a magány, a bűnök, a halál ugyanúgy részei a keresztény életnek, mint a dicsőséges időszakok. Tekintsük át a húsvéti eseményeket a Szent Ignác-i lelkiség magyarázata szerint, hogy jobban megértsük, milyen erős, egységes dinamikája van húsvét ünnepének.

Continue reading „A mezítelen hit”

Védhetetlen magyar pogányság
Horváth Árpád

Védhetetlen magyar pogányság

Kodolányi János Pogány tüzek című regénye a Szent István korát közvetlenül megelőző varázslatos időszakot eleveníti meg, benne a még erejétől duzzadó ősi magyar hitvilággal, amelyet azonban a kezdetben kiszolgáltatott, ám egészen új reménységet közvetítő kereszténység fokozatosan feloldott, majd végül teljesen felváltott. Continue reading „Védhetetlen magyar pogányság”

Horváth Árpád SJ

Nagyon más, mégis együtt

Heves vitákat váltott ki egy indiai származású pap budapesti látogatása, aki az egyik szentmise szertartása alatt a szentélyben a hinduizmus jegyeit magán viselő tradicionális öltözékben jelent meg. Szeretnénk a jelenség mögé tekinteni, hogy lássuk, valójában mi is történt a magyar jezsuiták központi templomában. Continue reading „Nagyon más, mégis együtt”

Tábori Kálmán

Kettő fölé

Május végén a Családok Világkongresszusán a kormányfő bejelentette új demográfiai programját, amelynek célja, hogy a termékenységi ráta a jelenlegi 1,45-ről a népesség fenntartásához szükséges kettő fölé emelkedjen. Continue reading „Kettő fölé”

Horváth Árpád SJ

Pihenni parancs

Milyen következményei lehetnek, ha elveszítjük azt a nagyon is emberi képességünket, hogy valóban megálljunk, megpihenjünk, meghitten ünnepeljünk, azaz minőségi időt biztosítsunk magunk és egymás számára? Continue reading „Pihenni parancs”

Horváth Árpád SJ

A Lélek erejével

A húsvéti időszak lezárásaként olyan egyházi ünnepek szerepelnek a katolikus kalendáriumban, amelyeknek tartalma első hallásra eléggé meseszerűnek tűnhet. A rájuk épült népies vallási hagyomány akár még meg is nehezítheti az ünnepek valódi üzenetének megértését. Miben rejlik mégis megszólító erejük? Continue reading „A Lélek erejével”

Gőbel Ágoston

Manilai kapcsolat

Manilában működik az ACAY ifjúsági misszió (Association Compassion Asian Youth Missions Philippines), melyet a Mária misszionáriusai szerzetesrend nővérei alapítottak. A rend elhivatott közössége arra tette fel életét, hogy veszélyeztetett és hátrányos helyzetben élő fiatalok számára esélyt teremtsen a teljes életre. Continue reading „Manilai kapcsolat”

Evezz a mélyre!

Befejeződött a jezsuiták 36. általános rendgyűlése Rómában. A negyvenkét napig tartó tanácskozáson megválasztották a Jézus Társasága új generálisát és közvetlen segítőit, megfogalmazták a követendő irányvonalat és az elkövetkezendő évek legfőbb teendőit. A magyar rendtartomány számára legfontosabb esemény november 7-én történt, amikor P. Arturo Sosa általános rendfőnök kinevezte a következő magyar provinciálist P. Vízi Elemér személyében. Az új tartományfőnök maga is részt vett az általános rendgyűlésen. Az alábbiakban folytatjuk előző lapszámunkban megkezdett összeállításunkat a rendtársainak írt beszámolójából.
Continue reading „Evezz a mélyre!”