Horváth Árpád SJ

Rednek

– Édös fiam, nem igaz, hogy nem tudsz röndösen megtű­rűközni! Elősző a fejödet, me ha a kobakod lucskos, akkó mindönöd lucskos. Osztán a többit sorjába lefelé, a karo­dat, a hátadat, és legvégű, ami lent van.

Continue reading „Rednek”

Szokol Réka

Mintagazdaság Nagykapornakon

A magyarországi jezsuita múlt állomásaira kíváncsi sorozatunkban ezúttal Zala megyébe látogatunk, ahol valaha annak is tanúbizonyságát adták a Jézus Társaságához tartozó atyák és testvérek, hogy a lelkek gondozása mellett a helyi gazdálkodás bölcs megszervezése és felvirá­goztatása sem áll távol tőlük.

Continue reading „Mintagazdaság Nagykapornakon”

Tornya Erika RSCJ

Iskolásfiú-pedagógiával nem megyünk semmire

A papképzésben végbement paradigmaváltásról beszélgettünk Franz Meures jezsuitával, aki behatóan ismeri a formáció kérdéseit, hiszen kilenc évig volt novíciusmester, az északnémet pro­vincia vezetőjeként pedig a rendtartomány összes képzésben lévő tagjáért felelős volt, 2005-től 2011-ig a római Collegium Germanicum et Hungaricum (CGU) rektora volt, ezt követően pedig nyolc évig a RUACH-ot, a németországi szerzetesrendek képzési intézményét irányította. Continue reading „Iskolásfiú-pedagógiával nem megyünk semmire”

Tornya Erika RSCJ

A szerzetesi oktatás mint alternatíva

Rubovszky Rita a tanév végén tizenkét év után távozni kényszerült a Patrona Hungariae Iskola­központ főigazgatói posztjáról, munkáját ősztől a Ciszterci Főhatóság vezetőjeként folytatja. Beszélgettünk többek között pedagógiai tapasztalatairól, a szerzetesi oktatási-nevelési in­tézményekről, a pedagógiai kontextualitásról, Ferenc pápa globális nevelési egyezményéről és személyes szakmai terveiről is. Continue reading „A szerzetesi oktatás mint alternatíva”

Major Szabolcs

Vigasztaló hiány

Sokszor eszembe jut Nemeshegyi Pepi bácsi egyik előa­dása, amit novícius korunkban tartott nekünk. A szerze­tesi hivatással kapcsolatban próbálta ő is megfogalmazni, miről szól ez az életforma. Arra jutott, hogy az Istennel való bensőséges kapcsolat és az odaadó szolgálat jellem­ző lehet egy szép, keresztény, családos életre is. Amiben a szerzetesi lét igazán sajátos, az éppen a hiány megélé­se.

Continue reading „Vigasztaló hiány”