Széles körben népszerűek a shoeshine.hu, e missziós célú, többek közt kortárs videóblogot és virtuális kultúrteret működtető alkotói közösség bulijai. Az invenciózus szervezők hiánypótló formára leltek, amely generációkat csábított már a tánctérre. Dr. Major Péterrel, e rendezvények fő szervezőjével megpróbáltuk kivesézni, hogyan válhat egy bulihajó evangelizációs térré, s hogy a drum and bass műfaj és Jézus nagyon is megférnek egymás mellett.
Hekler Melinda cikkei
Isten szeretetéből
A hazai sajtóban időről időre felröppen és rendszerint nagy felháborodást vált ki, hogy a katolikus egyház még mindig ellenzi a meddőségi kezelésként használt lombikeljárást (In vitro fertilization – IVF). Általában ugyanazok a gondolatok kerülnek elő el az erről szóló cikkekben, s az érintettek szinte bénultan fogadják őket. Bálint Bálint László, a Debreceni Egyetem kutatóorvosa szerint azonban nagyon nagy szükség lenne a tudomány és az egyház közti párbeszédre. Ennek egyik kis lépése a következő beszélgetés a tudós és Csépányi Gábor atya között, aki eredetileg maga is orvosi egyetemet végzett, és jelenleg az esztergomi Érseki Papnevelő Intézet spirituálisa. Continue reading „Isten szeretetéből”
Két pápa egy színpadon
Interjú Lukács Sándorral és Jordán Tamással
Váratlan világsikert aratott a közelmúltban A két pápa című Netflix-film, amely Anthony McCarten 2017-ben megjelent drámája alapján készült. A színpadi művet most Budapesten, a Rózsavölgyi Szalonban állítják színpadra, Vecsei H. Miklós rendezésében, Magyarországon elsőként. A két főszereplővel beszélgettünk. Continue reading „Két pápa egy színpadon”
Kakaós csiga és örök igazságok
Évek óta tudom, kicsoda Vajda Józsi, és mindig örülök, amikor ő szolgál ki a Pékműhelyben. Igazi jelenség, tele élettel, energiával, tűzzel. Sikeres vállalkozó, aki elterjesztette Magyarországon a kovászolást, és erről szóló könyve legalább annyira az életünkről szól, mint a mindennapi kenyerünkről. Continue reading „Kakaós csiga és örök igazságok”
Életet adott egy barátjának
Sosem gondoltam volna, hogy egyszer egy veseátültetés történetéről fogom azt írni, hogy könnyfakasztóan illik a karácsonyhoz. Igaz mese egy felajánlás rendkívüli erejéről, és arról, hogy áldozatot hozni talán könnyebb, mint elfogadni, ha értünk teszik. Continue reading „Életet adott egy barátjának”
Ha tudnánk bízni egymásban… – Interjú Iancu Laurával
Néprajzkutató akadémikus és József Attila díjas-költő. Ritka párosítás, de élete tele van más meglepő fordulatokkal is. A moldvai csángók és a saját hitéről, az életveszélyes költészetről, Isten és az emberek lépteiről is beszélgettünk. Continue reading „Ha tudnánk bízni egymásban… – Interjú Iancu Laurával”
Átölel, megkötöz, fojtogat?
Kapcsolatokban zajlik az életünk. Ezek olykor elakadnak, válságba kerülnek, vagy épp szorongásaink, félelmeink, belső életünk más negatív mintázatai bénítják, rongálják közös mindennapjainkat. Orvos-Tóth Noémi pszichológus Örökölt sors – Családi sebek és a gyógyulás útjai című könyvében arról ír, hogy nemegyszer kiderül, e nehézségek családunk korábbi generációira, már elhunyt tagjaira, az ő titkaikra vezethetők vissza, tőlük kell hát elindulnunk egy teljesebb élet felé. Continue reading „Átölel, megkötöz, fojtogat?”
Örök zöld ötletek az ünnepekre
Várjuk a Megváltó születésének napját, s közben egyre csak stresszelünk. Készülődés közben rendszerint nemcsak magunkat helyezzük szélsőséges mértékű nyomás alá, hanem Földünket is. Néhány egyszerű változtatással azonban igazán zölddé tehető az ünnep. Tartsanak velünk ezen az úton! Mi most ezt kérjük karácsonyra a kedves olvasóktól… Continue reading „Örök zöld ötletek az ünnepekre”
„Hogy lehetett volna csak munkának tekinteni?”
Irigylem azokat, akik még egyetlen On the Spot-epizódot sem láttak. Bárcsak a helyükben lehetnék! Annyi élmény áll még előttük, ha nekilátnak e dokumentumfilm-sorozatnak… A több mint száz órányi anyag nemcsak a nézők világszemléletén, látásmódján változtat, hanem a készítők személyiségére, életére is komoly hatással volt. Cseke Eszter és S. Takács András nem mindennapi utazásaik során, szinte a nézők szeme láttára váltak érett felnőttekké, sőt mi több, családdá. Continue reading „„Hogy lehetett volna csak munkának tekinteni?””
Nyári csendajánló
A nyári hónapok sokak számára lehetőséget biztosítanak az elmélyülésre. Vannak, akik szervezett lelkigyakorlatokon vesznek részt, mások inkább magányra vágynak, hogy így építsék tovább istenkapcsolatukat. Most azoknak igyekszünk segíteni, akik a Bibliájukkal kettesben kelnének útra, és egy természetközeli helyen, csendben töltenének el néhány napot. Continue reading „Nyári csendajánló”
Traumaregény a gyógyulás reményével – interjú Durica Katarina írónővel
Harmadik regénye, A rendes lányok csendben sírnak az Ünnepi Könyvhétre jelent meg. Több mint húsz évvel azután, hogy dunaszerdahelyi nők tucatjainak életét tette tönkre a helyi maffia, a felvidéki születésű újságírónő elővette a megrázó témát, és felkutatta az érintetteket. Nem várt érdeklődés kíséri új kötetét: tíz nappal a megjelenését követően már újra kellett nyomni. Continue reading „Traumaregény a gyógyulás reményével – interjú Durica Katarina írónővel”
A szőlő halála csak átváltozás
Húszas éveinek a derekán járt, amikor valósággal felfordult az élete. Ahogy a badacsonyi ház ajtaja előtt várakozó vendég sem sejtheti, hogy a kapu kinyíltával már-már lehetetlenül szép látvány tárul elé, úgy Molnárék sem gondolták, hogy a borospincéjükben felcímkézetlenül álló borok a világsiker kapujába repítik a családot és a birtokot. Continue reading „A szőlő halála csak átváltozás”
Mentes, mégis teljes
Papócsi-Réthy Katalin az első gluténmentes budapesti pékség, a Free megálmodója és tulajdonosa. Néhány éve éppen részmunkaidős állást keresett, de ez fejlesztőmérnöki végzettséggel és három kisgyermek anyukájaként lehetetlen küldetésnek bizonyult. Hollandiában terhesen is komolyan vették az állásinterjúkon, Magyarországon szinte fogyatékosnak számított. Continue reading „Mentes, mégis teljes”
„Tennem kell azért, hogy megváltozzanak a dolgok”
Októberben jelent meg Félj bátran című könyve, most pedig előadásokat tartva járja az országot a népszerű magyar tévériporter. Halálközeli tudósításokról, fatalizmusról és hitről, anyaságról és elszigetelődésről, hősökről és gengszterekről egyaránt beszélgettünk vele A SZÍV | jezsuita magazin februári számában. Continue reading „„Tennem kell azért, hogy megváltozzanak a dolgok””
„Van helyünk az egyházi munka különböző területein”
Női lelkészként még soha nem érte hátrányos megkülönböztetés, de van olyan ismerőse, aki nem megy el az istentiszteletre, ha lelkésznő tartja. Tímár Gabriella, a Bibliamúzeum igazgatója A Szív októberi számában őszintén mesél a hivatásáról. Continue reading „„Van helyünk az egyházi munka különböző területein””
Mit sportoljon ez a gyerek?
A gyerek sportoljon. A gyerek inkább tanuljon. A gyerek csak olyan sportot válasszon, amelyikre az iskolájában van lehetőség. A gyerek űzze azt a sportot, amely testalkatának, fizikai és pszichés felépítésének a lehető leginkább megfelel. Kinek melyik állítás szimpatikus? Continue reading „Mit sportoljon ez a gyerek?”
Hol érzi otthon magát egy tengerész?
Marc hadmérnökként dolgozik a Holland Királyi Haditengerészet egyik hajóján. Felel mechanikájának működéséért, figyelemmel kíséri karbantartását, koordinálja a sürgősségi javításokat, és parancsokat ad optimális működésének elősegítésére. Katona, aki életét tette fel hazája védelmére, és harmincéves korára már teljesen megszokta a kétlakiság nehézségeit. Most bepillanthatunk nem mindennapi mindennapjaiba. Continue reading „Hol érzi otthon magát egy tengerész?”
A színház mint misszió
Igent mondott Eszenyi Enikő felkérésére, így jó pár évre előre le van foglalva az összes hétvégéje, hogy A Pál utcai fiúk főszerepét játssza a Vígszínházban. Már ebből is látható, hogy egy színész nem kis áldozatokat hoz a pályájáért. A Junior Prima-díjas Vecsei H. Miklóst nem aprócska célok mozgatják. Szülei segítőként dolgoznak a szociális szférában, és a maga módján ő is segíteni szeretne. Az a hivatása, hogy adjon az embereknek: a színház egyedülálló eszközeivel akarja jobbá tenni az életüket. Continue reading „A színház mint misszió”
Alkalmazkodás, szorongás, agresszió
Sokan nem gondolunk bele, vagy nem is tudjuk, hogy mindennapi életünket mennyire áthatják bizonyos lelki mintázatok. Márpedig döntéseink során a szabad akarat helyett nemegyszer ezek diktálnak. Az egyik leggyakoribb az áldozat és az agresszor dinamikája, amelyről Verena Kast ír Búcsú az áldozatszereptől című könyvében. Continue reading „Alkalmazkodás, szorongás, agresszió”
Családalakítás
Kovács Lehel, a Katona József Színház színésze és Mórocz Adrienn színésznő lassan egy évtizede alkotnak egy párt. Szerelmük gyümölcse két gyönyörű gyermek, akikkel Adrienn jelenleg otthon van. Vajon mit gondolnak a szülővé válásról, új szerepeikről az életben és a színházban? Van-e ideális kor a szülésre egy színésznőnek? Beszélgettünk még a „művésznő” megszólítás visszásságáról, a hírnév erejéről a XXI. században, és arról, hova tűntek a színpadról a műbajuszok.
Continue reading „Családalakítás”