Országosan elismert művész, a történelem első lovári nyelvű miséjének és Budapest százötven éves jubileumi nyitányának komponistája, Junior Prima és Artisjus-díjjal is kitüntették – noha a pályája épp csak elkezdődött. Oláh Patrik zeneszerzővel az idevezető útról, az alkotás kihívásairól, a terveiről és a sikerről beszélgettünk. Tovább olvasom „Kilépni a meghatározott mátrixból”
Jenei Gyöngyvér cikkei
A világi kultúra nem probléma, hanem kihívás
A holland internetes lelkipásztornak számos népszerű könyve jelent meg, melyeket világszerte több nyelven olvasnak. Első magyarul is hozzáférhető kötete a kiadónk gondozásában idén megjelent Bízz az érzéseidben, mely a megkülönböztetés világába vezeti be az érdeklődőket. Tovább olvasom „A világi kultúra nem probléma, hanem kihívás”
„Mindegy, milyen tempóban, csak haladjak”
A Jézus Szíve Társasága közösség tagjának testi-lelki mozgatója a rendszeres futás. Ennek történetéről és ajándékairól mesélt. Tovább olvasom „„Mindegy, milyen tempóban, csak haladjak””
Görbe tükör mai nőknek
Az Alacoque Szent Margit és én című, magyarul a napokban megjelent könyv szerzője, Clémentine Beauvais ifjúsági regényeivel lett ismert Franciaországban és azon kívül, ám emellett kutat, tanít és fordít is. Tovább olvasom „Görbe tükör mai nőknek”
Tegyünk jót egymással!
Hatala Imre matematikus, miskolci jezsuita öregdiák, a Jézus Szíve-templom és a Krisztus Király Plébánia önkéntese. Rendszeresen besegít a Jezsuita Kiadó könyvesboltjában és rendezvényein, sőt egészen közelről követi szerkesztőségünk munkáját, ugyanis az irodánk melletti szobában lakik, és még a konyhánk is közös. Tovább olvasom „Tegyünk jót egymással!”
Közös a világunk
A lakóotthon épülete egykor közös telken volt a szomszédban élő Sári néni és János bácsi házával. Amikor János bácsi megtudta, hogy ide fogyatékosok költöznek, kerítést húzott a két telekrész közé. Fél évvel később aztán vágott rajta egy kaput. Tovább olvasom „Közös a világunk”
A félelmet legyőző írástól a teremtésig
„Nem elég lemenni a magunk mélyébe” – állítja az alkotói folyamatról Barnás Ferenc. Az Aegon-díjas prózaíró az önvarázslásról, a jelenlét élményéről és a vallásról is megosztotta velünk gondolatait. Tovább olvasom „A félelmet legyőző írástól a teremtésig”
Forradalom a kerekasztalnál?
A Ferenc pápa által 2021 októberében összehívott szinódus kapcsán számos kérdés, félelem és remény fogalmazódott meg különböző közösségekben arról, milyennek is kellene lennie a jövő egyházának. Az idén októberben lezajlott négyhetes találkozó után pedig sokan kicsit tanácstalanul állnak: Mi is történt tulajdonképpen? Miről szólt ez az ülés, és mi volt a tétje? Kérdéseinkkel mi a pesti jezsuita közösség tagjaihoz fordultunk. Tovább olvasom „Forradalom a kerekasztalnál?”
„Van két tyúkunk”
1. A Szív magazinba való írás mellett milyen állandó tevékenységeid vannak?
Van két gyerekem, és „másodállásban” van munkám is, ami a Kapcsolódó Nevelés Egyesülethez kötődik. Ennek egyik alapítója és néhány éve a vezetője is vagyok, főként közösségszervezés és az oktatóképzés vezetése a feladatom. Ezen kívül sokat dolgozom szülőkkel is, most is van két olyan csoportom, amiben hat héten keresztül elkezdjük elsajátítani a kapcsolódó nevelés eszközeit. Nagyon hiszek abban, hogy ezekben a csoportokban fontos a személyesség, mert a saját sikertörténeteinken és elbukásainkon keresztül tudunk a leginkább találkozni egymással. Tovább olvasom „„Van két tyúkunk””
A révész két part között
A Szív ifjúsági rovatának főszerkesztőjeként és a Szentjánosbogár közösség alapítójaként is ismert, de eredeti hivatása szerint magyar-lengyel műfordító, és nem is akármilyen. Balassi, Márai, Krúdy, Kosztolányi és még sok más fontos magyar szerző szövegeinek megismertetését köszönhetjük neki mi is és a lengyel olvasók is. A világirodalom és a nemzetek közötti megértés munkásának tapasztalatairól beszélgettünk.
„Aki zenél, az nem magányos”
Üstökösök világítanak a Jézus Szíve jezsuita templom zenei életének történetében. Kolonits Klára Kossuth-díjas opera-énekesnő valaha a Musica Sacra kórusban énekelt, Dinyés Dániel zeneszerző pedig hat éven át volt a templom kántora. A házaspár varázslatos, több száz rózsától illatozó angolkertben fogadott minket, ami − mint eddigi pályájuk – odaadó munkájuk eredménye.
„A kudarcaim miatt lettem paralimpiai bajnok”
Lábak nélkül, sérült kezekkel, halva született, édesanyjának azt javasolták a kórházban, mondjon le róla. Ő mégis harcolt érte, hogy hazavihesse. A ma már paralimpikon úszónő és fiatal anya élettörténetével, bátorságával és kiállásával mindannyiunknak példát mutat. Tovább olvasom „„A kudarcaim miatt lettem paralimpiai bajnok””
„A filmzeneszerzőn múlik, hogy a közönség mit érez”
Sapszon Bálint a világszerte keresett Budapest Scoring stúdiózenekar alapítója. Munkájuk eredménye olyan világsikerekben hallható, mint az Élősködők, a Nyerd meg az életed (Squid Game) vagy a Wednesday. Klasszikustól a videójáték-zenéig, Hollywoodtól Koreáig ívelő pályájáról beszélgettünk.
Tovább olvasom „„A filmzeneszerzőn múlik, hogy a közönség mit érez””
5 + 1 keresztény podcast, amelyet érdemes hallgatni
Nem csak a csendben lehet találkozni Istennel. Van, akinek a természet, másnak egy tudományos, teológiai gondolat, a zene vagy a szegényekkel való találkozás teremti meg a kapcsolódás lehetőségét. Amikor nem tudunk kilépni az általános zajból, mégis keresztény gondolatokra, istenmorzsákra vágyunk, jól jöhet egy jó podcast.
Tovább olvasom „5 + 1 keresztény podcast, amelyet érdemes hallgatni”
Kultusz vagy költészet?
„Egyszer mindenki volt Petőfi, egyszer mindenki lesz” – írja Szilágyi Ákos költő. Petőfi Sándor már óvodáskorunktól közösséghez tartozásunk egyik jelszava, később a nemzet hősének neve, még később utca, tér, szobor. Margócsy István irodalomtörténésszel, a Petőfi emlékezete című tavaly megjelent szöveggyűjtemény szerkesztőjével a hatalmas kultusz működéséről és az „igazi” Petőfi megismerésének lehetőségeiről beszélgettünk.
Az ignáci lelkiség nem csak felnőtteknek szól
A Loyolai Szent Ignác tiszteletére meghirdetett ünnepi emlékév keretében jelent meg a rendalapító életét és örökségét családok számára élményszerűen és számos ötlettel feldolgozó könyv, mely a lelkiségi irodalomban hiánypótló műfajt alapoz meg hazánkban. A szerzővel, aki az íráshoz néprajzkutatóként és nyolcgyermekes anyukaként szerzett tapasztalataiból is merített és a kötet illusztrátorával beszélgettünk.
Tovább olvasom „Az ignáci lelkiség nem csak felnőtteknek szól”
„Az írás a lét megoldhatatlanságára épül”
Szereplőinek esendőségén, küzdelmeiken és hibáikon keresztül közös, mindennapi, megfoghatatlan valóságunk rajzolódik ki, történetei közel hozzák az életet. Legújabb regénye, a Mamikám, mely belülről mutatja meg egy nyomorban élő cigány nő és egy magára maradt falusi asszony hétköznapi, mégis megrendítően drámai kapcsolatát, új nyelvet szólaltat meg a magyar irodalomban. A József Attila-díjas íróval erről a könyvről és sok minden másról is rendhagyó módon, levélváltásokon keresztül beszélgettünk. Részlet a Szív magazin októberi számában megjelent cikkből Tovább olvasom „„Az írás a lét megoldhatatlanságára épül””
Kiművelni azt, ami bennünk van
Gyermekkorában atlétának készült, majd papi hivatásáért feladta az élsportot, de a mozgás ma is szerves része az életének. A sport testet-lelket megmozgató erejéről, versenyről és nevelésről beszélgettünk. Tovább olvasom ” Kiművelni azt, ami bennünk van”
(Újjá)születés közösségben
Négy zenekar tagja, énekes-dalszerző, tanító és drámapedagógus, a Gömbölyödő kismamadalkör vezetője, és ezzel még nem merítettük ki mindazt, amivel Tóth Orsi foglalkozik. A közös alkotás erejéről, bizonytalanságról és hitelességről, hangokról és keresésről beszélgettünk.
Elfogadni a bizonytalanságot
Régen tabu volt és sokunk számára ma is ismeretlen az örökbe fogadó szülők és gyermekeik története. Milyen kihívásokkal néz szembe, milyen segítséget kaphat és mivel gyarapszik az, aki rá mer lépni erre az útra? Gubcsi Judittal, két roma származású gyermek édesanyjával, a Romadopt Klub alapítójával és Váczi Jezsó Péter örökbefogadottal a nevelés és a származás kérdéseiről és tanulságairól beszélgettünk. Tovább olvasom „Elfogadni a bizonytalanságot”