Január végén szokott sor kerülni az ünnepélyes ökumenikus imahétre, amely sok hívő szemében csak afféle kipipálása a keresztények egységkeresésének. Bár az év sodrában nem könnyű rámutatni ennek kézzelfogható eredményeire, ha a felszín alá nézünk, örömmel fedezhetünk fel pozitív példákat a közeledésre, a nyomokban ma is fellelhető évszázados felekezeti ellenségeskedés meghaladására. Ilyen az is, hogy már hosszú évek óta számos református egyháztag került közel az ignáci lelkiséghez, a szemlélődő imához, lelkészek és „civilek” egyaránt. Az ő körükből gyűjtöttünk össze erről egy csokorra való vallomást. Tovább olvasom „Gyógyító jelenlét”
Szigeti László cikkei
Keresztirányban
Egy film, melyet idehaza valószínűleg csak kevesen láttak. Pedig ha jót akarunk, illetve ha akarjuk a jót, akkor igencsak érdemes volna a közelébe férkőznünk. Gondolatok egy fájdalmasan mai megváltástörténetről. Tovább olvasom „Keresztirányban”
Mitől látható egy szent?
„Értem a tréfát, de nem szeretem” – mondta az egyszeri kiképző őrmester. Szeretjük a keresztény történeteket, de nem nagyon nézzük őket – kezdhetünk gyanakodni egy friss eset kapcsán. Nézzük csak! Tovább olvasom „Mitől látható egy szent?”
Építsünk a jó szülő-gyerek kapcsolatra
Szülők jól ismert, újra meg újra ismétlődő tapasztalata, hogy épp csak megszokják gyermekük valamilyen viselkedését, életkori sajátosságát, máris következik egy újabb életszakasz, amikor az előző alapjain vagy épp romjain kell valami újnak épülnie, melynek megvalósulását segíteni nem mindig hálás feladat. Ezt olykor csak nehezíti, hogy a nevelési elvek és gyakorlatok is változnak, a meglévőket lebontjuk, előnyeik és hibáik helyett újakat alkotunk, és igyekszünk tanulni belőlük. Meg jó esetben a gyerekektől is. Tovább olvasom „Építsünk a jó szülő-gyerek kapcsolatra”
Értékszámláló
Mit hogyan értékelnek a fiatalok? Miben különböznek e téren az előttük járó generációktól? Több kutatás is foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, melyekről Rosta Gergely szociológussal, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docensével beszélgettünk.
Bízzuk magunkat Istenre
Teológus, tanár, fordító, a Vigilia folyóirat főszerkesztője. Férj és négy gyermek édesapja. Hit és kultúra szerves kapcsolatáról, az Istenről való beszéd mai útjairól, a belső élettel, illetve az intézménnyel való viszonyáról és a könnyen irritálóvá váló Jézusról beszélgettünk.
Poirot apostol
Gondoltak már arra, hogy a hitnek lehet bármilyen komolyabb kapcsolata a krimivel? S arra, hogy a mindennapok és a színpadon, filmen játszott szerepek felismerései, valóságai, igazságai hogyan járják át egymást? Ennek a fajta „átélésnek” is részese David Suchet, aki a felejthetetlen belga magándetektív, Hercule Poirot megformálójaként lopta be magát a legtöbbünk szívébe. A sajátjának a legmélyére pedig több megnyilatkozásában is bepillantást engedett már a közönségnek. Az alábbi cikk A Szív magazin 2022. márciusi számában jelent meg.
Hol van Isten az életünkben?
Egy neves magyar színházi rendező a kilencvenes évek második felében színpadra vitte az evangéliumot. Csaknem másfél órás előadóestet szerkesztett belőle – no nem missziós céllal, hanem azért, mert külföldön nagy sikert ért el egy hasonló vállalkozás. (Idehaza nem így történt.) A magát öntudatosan ateistának valló művész a bemutató előtt megkérte egyik ismerősét, egy lelkészt, hogy nézze meg a produkciót, és mondja el róla a véleményét. Az többek közt így hangzott: „Érezhető, hogy nem vagy bekapcsolva odaföntre.”
Az igazságra van szükségünk
Néhány héttel ezelőtt immár a harmadik könyve jelent meg a Jezsuita Kiadónál: ezúttal a pápaság történetén vezeti végig az olvasókat rendje egyháztörténészeinek doyenje, akit Péter apostol utódai mellett többek közt zsinatokról, a változó egyházról és történelemszemléletről kérdeztünk, de beszélt nekünk a múltat kutató gyanakvásról és együttérzésről is. Tovább olvasom „Az igazságra van szükségünk”
Fehérek közt egy afrikait
Gazdasági bevándorlók, szélsőséges indulatok, alantas közbeszéd, emberek mint a politikai haszonszerzés eszközei, magukra hagyott rétegek, szavakkal és tettleg bántalmazott, némán szenvedő gyerekek. Nem, most nem Magyarországról van szó, bár az Európai Unió egyik államáról, illetve most már nem is az, de akkor még az volt. Akkor, a hatvanas–nyolcvanas években, amikor A bőrömben című 2018-as angol film játszódik. Tovább olvasom „Fehérek közt egy afrikait”
Egy híján húsz?
Kockázatok és mellékhatások a színházban. Jeanne d’Arckal találkoztunk Budapesten. Tovább olvasom „Egy híján húsz?”
Négyszemközt a pápával
Örömhír: idehaza is megjelent DVD-n Wim Wenders „Ferenc pápa – Egy hiteles ember” című idei dokumentumfilmje, melynek elkészítésére 2014-ben kérte fel a Vatikán a német újhullám jeles alkotóját. Nem örömhír: mozikba nálunk nem kerül e másfél órás lelkigyakorlatnak is tekinthető néznivaló (eddig egy-két vetítése volt csak magánkezdeményezésre), s a körülötte kongó nagy csendet fülelve az is kérdéses, hogy lemezen hány emberhez jut majd el. Tovább olvasom „Négyszemközt a pápával”
Ketten a Kalákából
„Ötven, jaj, ötven éve – szívem visszadöbben”: időről időre Kosztolányi Hajnali részegségének e fájdalmas szavai is felcsendülnek a Kaláka együttes koncertjein. De az ő eddigi öt évtizedük inkább az eldalolt versek bensőséges légkörét, családias hangulatú koncertek melegét, a szép és igaz szó teremtette közösséget juttatja eszünkbe. A csapat két legrégebbi tagjával beszélgettünk. Először is a kezdetekről.
Mit tegyünk, hogy hasonlítsunk magunkra?
Életbe lépett Magyarország alaptörvényének módosítása, melynek értelmében október 15-étől tilos életvitelszerűen tartózkodni közterületen. Azóta természetesen még több vélemény, történet, érv és indulat feszül egymásnak a hajléktalanság, a nyomor témájával kapcsolatban, mint korábban. Esélye sem látszik a higgadt, értelmes párbeszédnek, pedig e nélkül lemondunk a jövőnkről. Mélységek, reménytelenség, betaláló szavak és kivezető utak – a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnökével beszélgettünk. Tovább olvasom „Mit tegyünk, hogy hasonlítsunk magunkra?”
„Hál’ Istennek nem része a slágerbiznisznek…”
Aki azt hiszi, hogy Petőfi és Jimi Hendrix barátsága, a rock and roll, a magyar népzene vagy a blues harmonikus egymásba játszása a fantázia szülötte, az menjen el Ferenczi György és az Első Pesti Rackák egyik koncertjére, s helyrezökken a világképe. És közben nagyon jól fogja érezni magát. Tovább olvasom „„Hál’ Istennek nem része a slágerbiznisznek…””
Miért ne legyek jezsuita?
Ki való jezsuitának, és ki nem? Sokan vannak vagy egyre kevesebben? S ha valakinek nagy kedve van csatlakozni Jézus Társaságához, mi legyen az első lépése? És mi van, ha elbizonytalanodik? Egy biztos: nem fogják belebeszélni a szerzetességet. A magyar rendtartomány hivatásgondozással megbízott tagját kérdeztük tapasztalatairól.
Amit nem látunk az óriásplakátokon
Három óriásplakát Ebbing határában. Ha magyar földön szaladunk bele e ráérősen terjengős filmcímbe, igazán észnél kell lennünk, mert könnyen megzavarhat az ’óriásplakát’ meg a ’határ’ kifejezés, pedig szó sincs itt arról, ami e két szóról manapság kénytelen-kelletlen eszünkbe juthat. Tegyük is félre most a különféle kampányok zaklatta gondolatainkat, s koncentráljunk a filmre, amely a böjti időszakban különösen is tápláló lelki-szellemi eledelnek bizonyulhat. Tovább olvasom „Amit nem látunk az óriásplakátokon”
Családba ölelt gyermekek
Ritkán kerül szóba, hogy milyen pozitív vonások jellemzik korunkat. Inkább a hibákat, a negatív folyamatokat, veszélyeket szokták sorolni a jelen kritikusai. Pedig lelki egészségünknek is jót tesz, ha nem hagyjuk említés nélkül mindazt, aminek méltán örülhetünk. Tovább olvasom „Családba ölelt gyermekek”
Igen a nemekre – és sok minden más
Nagy a féloldalas csend Szőnyi Szilárd Föltámadott a gender – Családbarát megfontolások a nemek forradalmáról című könyve körül. Mert míg méltató, a kötetet lelkesen fogadó megnyilatkozásokkal találkozhatunk a médiában, az úgynevezett társadalmi nemek kutatásának és szinte folyamatos újragondolásuknak minél szélsőségesebb, annál hangosabb harcosai oldaláról mindeddig nemigen érkeztek kritikák. Tovább olvasom „Igen a nemekre – és sok minden más”
Amiről nem beszélünk, az (is) van
1945. Nem „má’ megin’ egy film a zsidókról”, hanem a „rendezni végre közös dolgainkat” életre váltásának megrendítően szép, sokrétegű, letisztult kísérlete. Tovább olvasom „Amiről nem beszélünk, az (is) van”