Tábori Kálmán

Vedd le a sarudat!

„Legyél olyan gyengéd, hogy érintődhess, hogy valamit észrevegyél, tudj figyelni arra, ami a környezetedben és benned történik” – emlékszik vissza egy lelkigyakorlat során kapott útmutatásra Mustó Péter. Ez azonban számára nem csupán egyszeri feladat volt, hanem egész életét meghatározó hivatás. A jezsuita szerzetessel érintődésről, méltóságról és tapasztalatairól beszélgettünk. Az interjú A Szív magazin 2020. július–augusztusi számában jelent meg. 

Continue reading „Vedd le a sarudat!”

Tábori Kálmán

Minden egy

Prieger Zsolt az Anima Sound Systemből ismert zenész, író, kulturális szervező… és még sorolhatnám, de mind egy kicsit sántít. Inkább azt mondom: multiinstrumentalista, akinek bármi kerül a keze ügyébe, úgy játszik vele, mint egy hangszerrel. Continue reading „Minden egy”

Tábori Kálmán

Vedd le a sarudat!

„Legyél olyan gyengéd, hogy érintődhess, hogy valamit észrevegyél, tudj figyelni arra, ami a környezetedben és benned történik.” –  emlékszik vissza egy lelkigyakorlatban kapott útmutatásra Mustó Péter. Ez azonban számára nem csupán egyszeri feladat volt, hanem egész életét meghatározó hivatás. A jezsuita szerzetessel érintődésről, méltóságról és megélt tapasztalatairól beszélgettünk. Continue reading „Vedd le a sarudat!”

Tariska Eszter
Tábori Kálmán

„Maradok, míg átmegyek” – Beszélgetés Tariska Eszterrel

Az előző hónapban a kezeink közül minduntalan elfolyó időről gondolkodtunk. Ám mire a márciusi szám megjelent, minden megváltozott. Korlátozott fizikai lehetőségeink között az óráink már nem peregnek annyira. A napjaink mintha időtlenné váltak volna. De mit kezdjünk a váratlanul kapott idővel, a szokatlan korlátokkal? Hogyan lehet a krízishelyzetből lelki megújulás, újjászületés? Tariska Esztert, a dobogókői Manréza Lelkigyakorlatos Ház lelki kísérőjét kértük, adjon útmutatást az idei nagyböjtben, az otthoni hétköznapok lelkigyakorlatában. Continue reading „„Maradok, míg átmegyek” – Beszélgetés Tariska Eszterrel”

Tábori Kálmán

„Semmiről nem maradtam le” – Interú Varga Liviusszal

„Magam adom” – énekli a háttérben baseball-sapkában egy tíz évvel ezelőtti felvételen a Quimby slágerét, miközben ezeket a sorokat írom. Valaha a legviccesebb magyar zenésznek láttam. Ma már a tudományokban és vallásfilozófiákban elmélyedt nagy tudású közéleti emberként, televíziós személyiségként és pszichológusként is sokan ismerik Varga Liviust. „Minden kellett, ahhoz, hogy itt legyek, – mondja – nem csinálnék máshogy semmit.” És ahogy hallgatom, érzem, tényleg nagyon magát adja. Continue reading „„Semmiről nem maradtam le” – Interú Varga Liviusszal”

Tábori Kálmán

Táncolj úgy, mintha senki nem látná!

Cigánykerekezik és hagyja, hogy a hátára másszanak a gyerekek. Nekünk breaktánc bemutatót tart és trambulinon ugrál. Papp Tamás nem bohóc, nem artista, hanem életvidám és energikus katolikus pap. 2017-ben szentelték, azóta káplán a református többségű Nyírségben az ország legkeletebben fekvő esperesi kerületében, a Szatmárban lévő Mátészalkán. Continue reading „Táncolj úgy, mintha senki nem látná!”

Tábori Kálmán

Amivel találkozik a lelkem

„Az úton van otthon” – mondják róla a munkatársai. Merényi Zita, itthon a Magyar Kurír fotósaként színesíti az egyházi sajtó tudósításait. A Sant’ Edigio Közösség elkötelezett tagjaként és magánemberként pedig a világ különböző pontjain keresi az önkéntes segítségnyújtás lehetőségét. Fotói derűt, reményt és elfogadást, árnyékból a fény felé forduló emberarcokat örökítenek meg. Continue reading „Amivel találkozik a lelkem”

Meszleny Zita, Tábori Kálmán

Harmónia hulladékokból

Ha a tárgyak szólni tudnának, mi mindenről mesélnének! – ábrándozunk sokszor. Sőnfeld Mátyás zeneterapeuta foglalkozásán a környezetszennyezés szimbólumává vált szívószálak, kidobásra szánt joghurtospoharak, vécépapírgurigák nemcsak megszólalnak, hanem egyenesen hangszerré alakulnak át. Continue reading „Harmónia hulladékokból”

Meszleny Zita, Tábori Kálmán

Dolgozz, spórolj, költs a gyerekeidre!

Néhány órája még egy belvárosi étteremben ebédeltünk, most sokalljuk az ötezer forintot cipőre, pedig a gyereknek nincs mibe menni az iskolába. Bizonyára hozzánk hasonlóan abszurd helyzetet él át más is a Szociopoly című érzékenyítő játékában, amelynek célja a „szegények lusták, elverik a pénzüket, iszákosak és hangosak, nem költenek a gyerekeikre” típusú előítéletek lebontása. Most előttünk a lehetőség: tessék jobban csinálni. Continue reading „Dolgozz, spórolj, költs a gyerekeidre!”

Meszleny Zita, Tábori Kálmán

Egyik kőről a másikra

„Amint kimondtuk, hogy ne legyen benne a kő, a lányunk kibökte a rá jellemző humoros hangsúllyal: Miért, nem kő fagyi?” – mesélnek nevetve a névválasztásról a pultban álló tulajdonosok. A mindszentkállai fagyizóban nemcsak kávét és hűsítő desszertet, de egy jó történetet is kaptunk. A Káli-medence legeredetibb fagyizójához nem kövezték le az utat. Álmokról, ragaszkodásról, elengedésről és ráhagyatkozásról tanultunk házigazdáinktól. Continue reading „Egyik kőről a másikra”

Tábori Kálmán

Együtt mozdulni a változásokkal – interjú Kollár-Klemencz Lászlóval

A fesztivál nem az ötvenesek dühöngője. Az ötvenhárom éves zenészt a forradalmi rock and roll hevület helyett egyre inkább a személyes közlésformák hozzák lázba. A Kistehén zenekarból, a Rájátszás műsorból és novellásköteteiről ismert művésszel a Fishing On Orfű fesztiválon tartott koncertje előtt a backstage-ben egy pohár hideg fröccs mellett beszélgettünk.

Continue reading „Együtt mozdulni a változásokkal – interjú Kollár-Klemencz Lászlóval”

Meszleny Zita, Tábori Kálmán

Forrás a Bakony völgyében

Bakonybélt egyre többen fedezik fel természeti értékei, hangulata és múltja miatt. Szerzetesek azonban – kisebb nagyobb megszakításokkal – már közel ezer éve lakják a helyet. Az itt szolgáló bencés közösség korai szerzetesi hagyományokhoz nyúlt vissza, ám épületeik új külsőt kaptak. Az újjászületett monostor falai mögé léptünk. Continue reading „Forrás a Bakony völgyében”

Tábori Kálmán

Természetesen, tudományosan, csodálatosan – életadás egy szakember tapasztalatai alapján

Általában úgy tartjuk, a szülés a legtermészetesebb dolog a világon. Ám olykor azzal szembesülünk, a természet mégsem olyan tökéletes, mint gondoltuk. A mesterséges megtermékenyítésről sok vita volt és van a katolikus egyházon belül, de hogy áll a kérdéshez az orvostudomány? Skriba Eszter szülés-nőgyógyászt, meddőségi specialistát kérdeztük. A háromgyerekes édesanyával három hónapos kisbabája és hétéves kislánya társaságában beszélgettünk. A személyes szülés élmény, a nőgyógyászati-meddőségi praxison és csodákon keresztül számtalan kérdést érintettünk a hit és a tudomány szemszögéből. Continue reading „Természetesen, tudományosan, csodálatosan – életadás egy szakember tapasztalatai alapján”

Tábori Kálmán

„Szépítés helyett a megbocsátást javaslom” – Interjú Grecsó Krisztiánnal

Nemrég megjelent Vera című regényét mindenhol teltház előtt mutatja be. A legolvasottabb kortárs magyar szerzőink egyike. De nem csak regényei miatt ismerjük. Volt a Nők Lapja vezető szerkesztője, jelenleg az Élet és Irodalom munkatársa, láthatjuk, hallhatjuk gitárral a kezében, ahogy saját dalait énekli, és ő alkalmazta színpadra az utóbbi évek legnagyobb (víg)színházi sikerét, A Pál utcai fiúkat.

Continue reading „„Szépítés helyett a megbocsátást javaslom” – Interjú Grecsó Krisztiánnal”

Meszleny Zita, Tábori Kálmán

„Megtanultuk, hogyan kommunikáljunk, és megnyílt előttünk a világ”

Ahogy valószínűleg minden szülőt, először Ambrus Zsoltot is megrémisztette, amikor megtudta: kisfia, Matyi autista. Történetük mégsem átlagos módon folytatódott. Mivel a tiszakécskei apuka a közelben nem talált megfelelő fejlesztőhelyet, hát létrehozott egyet. A Lakiteleki Autista Tanodában jártunk. Continue reading „„Megtanultuk, hogyan kommunikáljunk, és megnyílt előttünk a világ””

visnyeszeplak
Tábori Kálmán

Az egygenerációs falu

A Központi Statisztikai Hivatal Települések a lét határán című tanulmánya szerint több mint négyszáz olyan falu van Magyarországon, amely néhány évtizeden belül teljesen elnéptelenedhet. A kilencvenes években elindult ökofalu-mozgalom eredményeként úgy tűnt, néhány helyen vissza lehet fordítani a folyamatot. De vajon szembe lehet menni a társadalmi változásokkal? Continue reading „Az egygenerációs falu”